Budowa i działanie systemów tryskaczowych

Budowa i działanie systemów tryskaczowych

21 listopada, 2022 0 przez redakcja serwisu

Kiedy rozpoczyna się pożar, konieczna jest szybka reakcja, tak aby zdusić go w zarodku i ograniczyć powstawanie zniszczeń. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego efektu jest zastosowanie systemów tryskaczowych. Czym się one charakteryzują i dlaczego stanowią dobre rozwiązanie? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na temat walki z ogniem za pomocą systemów tryskaczowych.

Charakterystyka systemów tryskaczowych

Systemy tryskaczowe składają się z większej liczby pojedynczych tryskaczy zamocowanych wewnątrz budynku. Zwykle umieszcza się je na suficie lub przy ścianach. Elementy te są wyposażone w czujniki wykrywające wyjątkowo podwyższoną temperaturę lub obecność ognia. Uruchamiają się one zatem automatycznie i rozprowadzają wodę czy inny środek gaśniczy po pomieszczeniu. Bardzo istotna jest liczba oraz rozmieszczenie komponentów systemów tryskaczowych. Ich zasięg musi objąć całe pomieszczenie, tak aby powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia. Poza tryskaczami, w skład instalacji wchodzą między innymi rurociągi oraz zbiornik z wodą. Ważny element stanowi także pompownia odpowiadająca za wartość ciśnienia cieczy. Systemy sprawdzają się przede wszystkim w budynkach publicznych o dużych powierzchniach, gdzie gaszenie pożaru nie należy zwykle do łatwych zadań. Przykład stanowią centra handlowe, kina, hotele czy hale produkcyjne. Ogień rozprzestrzenia się szybko, a tryskacze umożliwiają walkę z nim w wielu punktach jednocześnie, dzięki czemu nie tak trudno go poskromić.

Zalety systemów tryskaczowych

Nie ulega wątpliwości, że warto zdecydować się na montaż systemów tryskaczowych, szczególnie w przypadku obiektów o dużej powierzchni. Czujniki, w które wyposażone są instalacje, od razu reagują na pojawienie się ognia czy podwyższoną temperaturę, dlatego aktywują się, nawet jeśli wybuch pożaru nie zostanie przez nikogo zauważony. Systemy PPOŻ tego typu uruchamiają się tam, gdzie wystąpi jeden ze wspomnianych czynników, co pozwala zaoszczędzić wodę. Co więcej, nie wykorzystują one środków chemicznych, dzięki czemu są ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Dobrze zapoznać się z ofertą tryskaczy dostępnych na rynku, tak aby jak najlepiej dopasować je do danego zastosowania, gdyż produkty mogą różnić się od siebie.