Charakterystyka śląskiego rynku nieruchomości 

Charakterystyka śląskiego rynku nieruchomości 

4 października, 2022 0 przez redakcja serwisu

Rynek nieruchomości można analizować pod wieloma aspektami. Warto na przykład mówić o nim w skali całego kraju, ale również skali lokalnej. Jeśli chodzi o ten drugi przypadek, to na szczególną uwagę zasługuje na przykład śląski rynek nieruchomości, który stale się rozwija i zyskuje coraz większe zainteresowanie kupujących. Co należy wiedzieć na jego temat?

Rosnące zainteresowanie mieszkaniami na Śląsku

Zmiany w gospodarcze czy pojawienie się pandemii koronawirusa to niewątpliwie czynniki, które przyczyniły się do pojawienia się kryzysu na rynku nieruchomości. Okazuje się jednak, że nowe mieszkania w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i innych miastach na Śląsku nie przestały tracić na popularności. Co więcej, w województwie śląskim mimo pandemii odnotowano aż 13-procentowy wzrost w skali kraju, natomiast rok 2020 był lepszy niż 2019.

W przypadku Śląska mamy do czynienia z jedną wielką aglomeracją, która jest podzielona na wiele rynków lokalnych. Liderem są oczywiście Katowice, jednak zainteresowaniem cieszą się również Gliwice, Sosnowiec i inne nieco mniejsze miasta. Ponadto w ostatnich latach wzrasta zaangażowanie deweloperów inwestujących w tych rejonach, co skutecznie zaciera granice pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat śląskiego rynku nieruchomości?

Zastanawiając się, czy warto mieszkać na Śląsku, dobrze zwrócić uwagę na to, że województwo śląskie jest najważniejszym regionem w kraju, jeśli chodzi o przemysł. Ponadto w każdym z miast tej ogromnej aglomeracji można znaleźć wszystko, co niezbędne do życia, czyli szkoły, placówki medyczne czy dostęp do rekreacyjnych terenów zielonych. Na przykład Częstochowa czy Sosnowiec to nieco mniejsze miasta, a mieszkając w nich, można łatwo i szybko przemieścić się do centrum, niezależnie od tego, gdzie zlokalizowane jest mieszkanie. O to, co jeszcze warto wiedzieć na temat śląskiego rynku nieruchomości, zapytaliśmy pracownika firmy deweloperskiej w Częstochowie Nowa Deweloper, który opowiedział:

– Nieruchomości na Śląsku stale zyskują na popularności zarówno w kwestii zakupu, jak i wynajmu. Deweloperzy tworzą tu coraz więcej osiedli, które pozwalają na wygodne życie rodzinom z dziećmi, parom czy singlom. Ponadto ten region ma wiele zalet, jeśli chodzi o wygodę życia. Mowa tutaj na przykład o bardzo dobrych, wyremontowanych drogach oraz bliskości autostrady A4 i dróg ekspresowych. Ponadto rozwój 19 miast tej ogromnej aglomeracji sprawia, że pojawia się tu coraz więcej miejsc pracy, co zwiększa ich atrakcyjność.