Co jedzą sportowcy?
28 marca, 2021Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej, zwiększa się zapotrzebowanie naszego ciała na białko i płyny. Dieta dla sportowca powinna być ułożona tak, aby mogła dostarczyć mu odpowiednią ilość kalorii (a często potrzeba ich naprawdę sporo, np. 3500 kcal i więcej). Jedzenie nie może do tego powodować uczucia ciężkości w żołądku i powinno różnicować się w zależności od etapu treningu np. inaczej jemy w fazie przygotowań do zawodów, inaczej w fazie regeneracji po zawodach.
Rodzaj uprawianej aktywności fizycznej mocno wpływa na poszczególne elementy diety. Bardzo różnorodne jest zapotrzebowanie na białko. Naukowcy zbadali jak maksymalizować syntezę białek mięśniowych i wykazano, że wśród osób wykonujących trening oporowy zaleca się 1,4–2 g białka/kg masy ciała lub 1,6–2,4 g białka/kg masy ciała (podczas redukcji). Co więcej, białka należy rozmieścić równomiernie w każdym z posiłków, tak aby dostarczały minimum 10–12g aminokwasów egzogennych, w tym 0,7–3g leucyny.
Kolejnym czynnikiem przemawiającym za specjalnie zbilansowana dietą jest fakt, że sportowcy długodystansowi są bardziej narażeni na rozwój stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny to zaburzenie równowagi między przeciwutleniaczami obecnymi w organizmie a wolnymi rodnikami, których wzmożone ilości są produkowane w czasie długotrwałego i intensywnego treningu. U tych osób trzeba szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednią ilość antyoksydantów w diecie, czyli np. witamin C, E, A i selenu.
Jeśli ktoś ma taki tryb pracy i treningów, że nie jest w stanie zapewnić sobie codziennie odpowiednio obliczonej oraz odmierzonej ilości składników odżywczych w posiłkach, wtedy pomocnym wsparciem może okazać się catering dietetyczny.
Jedną z najbardziej wyspecjalizowanych w diecie sportowej firm żywieniowych jest funkcjonujący na terenie już niemal całej Polski catering Pomelo. Osoby, które na poważnie podchodzą do sportu, w zależności od rodzaju aktywności fizycznej mogą wybrać jedną z dwóch diet w różnych wersjach kalorycznych: Sport Protein (2500kcal, 3000kcal, 3500 kcal) oraz Sport Carbo (2500kcal, 3000kcal, 3500 kcal). – W Pomelo od początku karmimy sportowców. Wśród naszych klientów mamy biegaczy, pływaków, thriatlonistów, crossfiterów, fanów siłowni, fitnessu czy wszelkich innych form aktywności sportowej. Większość z nich to osoby, które nie są zawodowcami, ale sport jest ich pasją. Muszą dzielić czas pomiędzy pracą, a wymagającymi treningami. Nie zawsze mają odpowiednią ilość czasu, żeby zadbać o jedzenie. I w tym właśnie im pomagamy. – opowiada Anna Foszer, założycielka i prezes firmy cateringowej Pomelo.
Firmy cateringowe dokładają wszelkich starań, aby dobrze zbilansować menu, dzięki któremu wszystkie składniki są dokładnie odmierzone i w odpowiednich proporcjach. Dodatkowym plusem diety pudełkowej dla sportowców są smaczne posiłki. Komponując posiłki samemu i licząc odpowiednie proporcje składników często pomijany jest smak, a przecież to bardzo ważny element. Wybierając opcję diety pudełkowej pozwalamy by wszystkim, łącznie ze smakiem zajęli się specjaliści. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie poleca coraz większa liczba sportowców, m.in. Jakub Zawistowski, zwycięzca Ninja Warrior Polska 2019, zawodnik OCR i trener personalny:
– Z usług cateringu dietetycznego korzystam już prawie dwa lata. Był ze mną podczas przygotowań do Ninja Warrior Polska oraz do wielu innych startów. Waga dla sportowca podczas zawodów jest bardzo ważna, szczególnie w mojej dyscyplinie. Każdy zbędny kilogram, może odbić się na wynikach. Dla tych, którzy chcą osiągnąć określony cel sportowy lub sylwetkowy polecam diety Pomelo. Posiłki zawierają dokładnie obliczone makro i mikroelementy z jednoczesnym dużym wachlarzem kaloryczności. To właśnie kalorycznością manewruję w zależności od etapu przygotowań. Dieta pudełkowa jest niezawodna. To mój sprawdzony partner przy wielu sukcesach sportowych, dzięki któremu więcej czasu mogę poświęcić na trening.
Składniki kluczowe dla sportowców
Filarami każdej diety, zarówno sportowca jak i nie-sportowca, są białka, tłuszcze i węglowodany. Wynikająca z nich wartość kaloryczna ma szczególne znaczenie u osób uprawiających sport. Jeśli np. proporcje białka i węglowodanów będą w diecie odpowiednie, ale jej ogólna kaloryczność będzie za niska dla danego sportowca, to może mieć on trudności z osiągnięciem oczekiwanych rezultatów. Dlatego wartość energetyczna to podstawa. Ważne są także składniki mineralne, witaminy, błonnik pokarmowy i oczywiście płyny.
Węglowodany to np. makarony, kasze (np. gryczana, pęczak, jaglana), różne rodzaje ryżu, pieczywo (np. chleb żytni razowy), płatki owsiane górskie i świeże oraz suszone owoce. Źródłem białka są przede wszystkim mięso, ryby i jaja, a także mleko i jego przetwory (np. jogurty, sery twarogowe), a także warzywa strączkowe (np. fasola, soczewica). Tłuszcze u sportowca powinny pochodzić z dobrej jakości olejów, np. oliwy z oliwek i oleju lnianego, a także z nasion, orzechów i masła orzechowego. Aby zapewnić sobie dostateczną ilość witamin, minerałów i błonnika pokarmowego, do powyższych produktów należy dodać świeże warzywa i owoce.