Co zawierają kasety okulistyczne?

Co zawierają kasety okulistyczne?

18 stycznia, 2023 0 przez redakcja serwisu

Kaseta okulistyczna to zawsze jest jedno z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu okulistycznego. W kasecie przechowuje się niezbędne do przeprowadzania u pacjentów subiektywnych badań wzroku soczewki testowe. W naszym artykule opisujemy, jakie jest zastosowanie kaset okulistycznych oraz jak wybrać taką kasetę, która będzie w stanie najlepiej pełnić swoje funkcje.

Do jakich zadań wykorzystywane są kasety okulistyczne?

Kaseta okulistyczna to narzędzie, które służy do bezpiecznego przechowywania stosowanych w badaniach wzroku soczewek testowych. Dzięki zastosowaniu kasety okulistycznej okulista lub optometrysta mają dostęp do wygodnie ułożonych i uporządkowanych soczewek i w trakcie wykonywania badania wzroku u pacjenta mogą szybko wyjąć soczewki o takiej mocy, jak potrzebują. Jest to bardzo ważne, ponieważ soczewki testowe mogą mieć różną moc i jest ich wiele. Bez ich uporządkowania trudno by było szybko znaleźć takie, które w danym przypadku są potrzebne. Bez dobrej kasety okulistycznej wykonywane w gabinecie okulistycznym lub u optometrysty subiektywne badanie wzroku na pewno trwałoby znacznie dłużej.

Jak wybrać dobrej jakości kasetę okulistyczną?

Wysokiej jakości kaseta okulistyczna powinna być wygodna w użytkowaniu, zapewniać pełne bezpieczeństwo przechowywanym soczewkom testowym oraz ułatwiać okuliście lub optometryście znajdowanie odpowiednich soczewek. Więcej na temat wyboru wygodnych kaset okulistycznych opowiedział nam doradca klientów z Poland Optical, firmy, która jest jednym z  największych dystrybutorów narzędzi i urządzeń okulistycznych w Polsce:

Wysokiej jakości kaseta okulistyczna musi być wykonana z odpowiednich materiałów i mieć wygodnie uporządkowane wszystkie przechowywane soczewki testowe. Najczęściej kasety okulistyczne są wykonane ze skóry i zawierają w środku wygodnie posegregowane i umieszczone w oddzielnych okładzinach walizki soczewki. Bardzo ważne jest to, żeby soczewki testowe się ze sobą nie stykały, a podczas przenoszenia kasety się nie poruszały.

Przechowywane w kasecie okulistycznej soczewki testowe najczęściej są oprawione w szkło lub w metal. To sprawia, że wygodniej jest je umieścić w oprawce próbnej i wygodniej jest je też przechowywać w kasecie. Wybierając odpowiednią do swoich potrzeb kasetę okulistyczną trzeba też zwrócić uwagę na to, ile dokładnie soczewek testowych znajduje się w oglądanym modelu kasety i jaką mają one średnice. Istnieje bowiem kilka rodzajów kaset okulistycznych, w których soczewki mają różne wymiary. Jeżeli źle się wybierze, później nie będzie się miało możliwość wygodnego użytkowania kupionej kasety.