Czy opłaca się brać kredyt na maszyny rolnicze?

Czy opłaca się brać kredyt na maszyny rolnicze?

15 września, 2022 0 przez redakcja serwisu

Maszyny rolnicze to niezbędne wyposażenie każdego nowoczesnego gospodarstwa – bez nich wykonanie jakiejkolwiek pracy polowej może być wręcz niemożliwym zadaniem. Jednocześnie zakup odpowiedniego wyposażenia wiąże się z ogromnymi wydatkami. Pojedynce sprzęty mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, zaś ceny ciągników liczone są nawet w setkach tysięcy. Rolnicy mogą sfinansować ich zakup z pomocą kredytu. Czy warto go zaciągnąć?

Kto może zaciągnąć kredyt na zakup maszyn rolniczych?

Kredyty na zakup rolniczych to oferta banków kierowana do wszystkich rolników, niezależnie od wielkości posiadanego gospodarstwa czy też profilu działalności. Mogą z niej korzystać również osoby, które dopiero planują rozpocząć pracę we własnym gospodarstwie pod warunkiem, że posiadające one odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Kredyty bardzo często są oferowane na preferencyjnych warunkach i dostosowane ściśle do zapotrzebowania kredytobiorcy. Ponadto rolnicy mogą liczyć na różne formy dofinansowania z funduszy państwowych.

Dlaczego warto skorzystać z kredytu na zakup maszyn?

Kredyt na zakup maszyn rolniczych to rozwiązanie, po które bardzo chętnie sięgają rolnicy z całego kraju. Dlaczego? Przede wszystkim jest ono znacznym ułatwieniem prowadzenia gospodarstwa. Kupując maszynę na kredyt można uniknąć kupna potrzebnego sprzętu z własnych oszczędności. To ważne, ponieważ przy dużych kosztach działalności większość rolników nie jest w stanie od ręki wyłożyć kwot liczonych w dziesiątkach czy nawet setkach tysięcy złotych, by zakupić niezbędne maszyny. Bez możliwości wzięcia kredytu musieliby przez długi czas oszczędzać, jednocześnie zaś ich gospodarstwo przynosiłoby coraz większe straty. Zaciągając kredyt można znacznie przyspieszyć kupno ciągnika czy innych sprzętów rolniczych i od razu przystąpić do pracy nad rozwojem gospodarstwa.

Kredyt w czasie

Od roku 2021 widać znaczny wzrost cen produktów – dotyczy to również maszyn rolniczych. Jak przewidują sprzedawcy, tacy jak firma Agromarket w ciągu następnych miesięcy ceny te wzrosną jeszcze bardziej. Dlatego dla wielu rolników bardziej opłacalne może okazać się zakupienie ich na kredyt jak najwcześniej, by uniknąć większych wydatków w następnym roku.

Ryzyko związane z kredytem

Każdy kredyt to zobowiązanie, które rolnik musi spłacić zgodnie z ustalonym harmonogramem. Oznacza to, że z jego zaciągnięciem wiąże się pewne ryzyko – jeśli obroty gospodarstwa nie osiągną zakładanego poziomu, spłata kredytu może okazać się sporym problemem. Należy pamiętać, że obroty gospodarstwa są silnie uzależnione od czynników zewnętrznych, np. warunków pogodowych.

Podsumowując – kredyt na maszyny rolnicze ma swoje plusy, ale wiąże się też z pewnym ryzykiem. Dlatego przed podjęciem decyzji o jego zaciągnięciu należy rozważyć wszystkie korzyści i konsekwencje. Warto również skorzystać z pomocy doradcy kredytowego.