Czy panele fotowoltaiczne mogą się czyścić samoczynnie?

Czy panele fotowoltaiczne mogą się czyścić samoczynnie?

17 stycznia, 2023 0 przez redakcja serwisu

Panele fotowoltaiczne to doskonały sposób na pozyskiwanie darmowej energii, a tym samym także na duże oszczędności. Jest to ogromna zaleta w dobie stałych podwyżek cen. Z tego powodu wielu użytkowników decyduje się na ich montaż z nadzieją, że inwestycja szybko się zwróci. I tak rzeczywiście jest pod warunkiem, że panele pracują efektywnie. Warunkiem takiego działania jest nie tylko sprawność, ale i czystość, o którą trzeba regularnie dbać. Z naszego artykułu dowiesz się, czy panele solarne można czyścić samoczynnie.

Czy panele wymagają czyszczenia?

Pierwsza kwestia, jaką należy rozważyć dotyczy tego, czy panele w ogóle wymagają czyszczenia. Zapytaliśmy o to przedstawiciela firmy Czyste Panele.

Choć producenci paneli na ogół zapewniają, że są one samoczyszczące i nie wymagają czynności pielęgnacyjnych, nie do końca można się z tym zgodzić. Kurz i powierzchowny brud osadzający się na panelach mogą zostać zmyte przez obfity deszcz. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest wiele innych zabrudzeń, z którymi nie poradzi sobie nawet największa ulewa. Jeśli nie zostaną one w porę usunięte, z czasem będą coraz trudniejsze do wyeliminowania i przyczynią się do kilkunastoprocentowych strat, wyjaśnia nasz rozmówca.

Jako że straty generowane przez brud mogą wynieść aż 20 procent, nie można zbagatelizować kwestii regularnego czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Czy mycie można jednak przeprowadzać samodzielnie?

Dlaczego czyszczenie paneli lepiej powierzyć profesjonalistom?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale i czasu. Lepiej nie robić tego na własną rękę, ponieważ można uszkodzić delikatną powierzchnię paneli, a tym samym pozbawić je także swoich właściwości. Zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie, tym bardziej, że koszt czyszczenia paneli fotowoltaicznych nie jest bardzo wysoki. Mycie paneli przez profesjonalistów będzie miało przełożenie nie tylko na wydajność pracy całej instalacji, ale pozwoli także zapobiec uszkodzeniom w przyszłości. Ponadto czyszczenie przy pomocy odpowiednich środków i właściwego sprzętu zwiększy ochronę przed powtórnym zabrudzeniem oraz powstawaniem zacieków, co będzie miało realny wpływ na przedłużenie żywotności i przydatności paneli.