Czy ząb martwy zawsze kwalifikuje się do usunięcia?
25 stycznia, 2023Dzisiejsza stomatologia oferuje metody leczenia nawet bardzo ciężkich przypadków. Jednym z nich jest stan, w którym dochodzi do obumarcia żywych tkanek we wnętrzu zęba. Do niedawna jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu była ekstrakcja (usunięcie) zęba, dziś stomatolodzy starają się je ratować. W artykule piszemy, jak można leczyć martwe zęby.
Co to jest martwy ząb?
O martwym zębie można mówić wówczas, gdy w wyniku zmian próchnicowych bądź urazów mechanicznych doszło do obumarcia żywych tkanek we wnętrzu trzeba, inaczej – do pozbawienia żywej miazgi. W przypadku czynników patologicznych – stan obumarcia poprzedza zapalenie miazgi wywołane aktywnością bakterii odpowiadających za powstawanie ubytków próchnicowych. Jeśli nie zostaną wdrożone odpowiednie metody leczenia na tym etapie, w dalszym ciągu dochodzi do obumarcia miazgi. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku urazu mechanicznego, które powoduje pozbawienie komórek tlenu i substancji odżywczych.
Jak rozpoznać martwy ząb?
Istnieje wiele sposób na identyfikację martwych zębów. Wśród najczęściej występujących objawów, które wskazują na obumarcie miazgi można wymienić:
- brak reakcji zęba na bodźce termiczne;
- ciemniejszy odcień szkliwa;
- brak czucia pod wpływem bodźców mechanicznych (np. opukiwanie);
- stan zapalny, opuchliznę, ropień.
Należy pamiętać, że martwy ząb początkowo może przez długi czas nie dawać żadnych widocznych objawów. Dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych.
Leczenie martwych zębów
Najbardziej powszechną obecnie metodą ratowania martwych zębów jest leczenie kanałowe, czyli usunięcie martwej miazgi, oczyszczenie i wypełnienie kanałów oraz odbudowa korony zęba. Alternatywnie stosuje się również:
- hemisekcję (usunięcie jednego korzenia z częścią korony);
- radisekcję (usuniecie jednego z korzeni);
- ekstrakcję (usunięcie całego zęba).
W Kołobrzegu na leczenie martwych zębów można się umówić w gabinetach STOMATOLOGIA.me. Placówka specjalizuje się w stomatologii estetycznej i implantologii, ale wykonuje również szereg innych zabiegów dentystycznych.