Czym myć lodówkę?
3 listopada, 2022
Każdy z nas ma lodówkę, nie sposób się bez niej obejść. Jest to podstawowy sprzęt w naszych kuchniach. Przechowujemy tam żywność, którą potem spożywamy, więc dość istotne jest, żeby zachować w niej czystość. Nie chcemy przecież spożywać bakterii i drobnoustrojów. Dodatkowo zadbany sprzęt na pewno posłuży nam dłużej. Jak się więc zabrać za czyszczenie lodówki? Od czego zacząć i jakimi środkami możemy ją czyścić?
Czyszczenie na zewnątrz
Czyszczenie zewnętrzne lodówki jest stosunkowo proste i szybkie. Dlatego robimy to częściej. Do mycia można wybrać gotowe środki dostępne w sklepach i drogeriach. Można także zrobić swoje środki do czyszczenia na bazie dostępnych w kuchni produktów. Są tak samo skuteczne a tańsze i bardziej ekologiczne. W pierwszym przypadku może to być płyn uniwersalny, płyn do szyb czy płyn do mycia naczyń rozrobiony z wodą. Trochę płynu nakładamy na gąbkę lub ściereczkę i myjemy dokładnie całą powierzchnię urządzenia. Ewentualnie wycieramy potem sprzęt do sucha ręczniczkiem kuchennym.
Jeśli chodzi o naturalne preparaty do czyszczenia, które możemy zrobić samodzielnie, najczęściej do tego celu używa się octu. Płyn robimy, mieszając ocet z wodą w proporcji: trzy szklanki czystej letniej wody oraz jedna szklanka octu. Należy to wymieszać i już można zabierać się za czyszczenie. Jeśli na naszej lodówce jest sporo tłustych śladów, do przygotowanej mieszanki możemy dodać parę kropel płynu do mycia naczyń. Wtedy łatwiej będzie pozbyć się uciążliwych plam.
Czyszczenie wnętrza lodówki
Czyszczenie lodówki w środku zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Jest to jednak konieczne, aby zachować nasze produkty spożywcze w dobrym stanie. Higiena to podstawa, jeśli chodzi o żywność. Zaleca się czyszczenie lodówki przynajmniej raz w miesiącu, aby zachować jej optymalną pracę oraz uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Przynajmniej raz w tygodniu lub nawet częściej warto natomiast przejrzeć jej stan. Jeśli jakiś produkt się popsuł, zaczyna pojawiać się na nim pleśń, trzeba go wyrzucić jak najszybciej. Raz w tygodniu warto także przetrzeć lodówkę, jeśli widzimy, że w jakimś miejscu zbiera się woda, lub są jakieś plamy. Z czasem będą one trudniejsze do wyczyszczenia.
Od czego jednak zacząć czyszczenie? Na początek należy opróżnić lodówkę. Wyjąć z niej wszystkie produkty, ale także półki i szuflady. Te ostatnie elementy możemy umyć osobno w zlewie lub zmywarce. Sprzątanie warto zacząć od wyczyszczenia odpływu lodówki i innych małych szczelin, w których gromadzą się okruszki i resztki jedzenia.
Przechodząc już do właściwego czyszczenia — nie należy wybierać do tego zadania bardzo mocnych środków chemicznych. Mogą one uszkodzić urządzenie lub przedostać się do żywności i nam zaszkodzić. Warto użyć mieszanki środków o sprawdzonym składzie, stosunkowo delikatnych lub wody z płynem do naczyń. Jeśli chcemy użyć naturalnych środków, wnętrze lodówki podobnie jak obudowę możemy wyczyścić wodą z octem według proporcji podanych powyżej. Czasami stosuje się także wodę z sokiem z cytryny, ewentualnie kwaskiem cytrynowym. Do skutecznych środków do czyszczenia należy także woda z sodą. Te produkty zazwyczaj mamy w kuchni, a więc możemy je wykorzystać do czyszczenia, bez generowania zbędnych kosztów. Czyszczenie środkami naturalnymi pozwala równie dokładnie pozbyć się wszelkich zabrudzeń co czyszczenie środkami chemicznymi. Dodatkowo zostawia zapach świeżości w naszej lodówce. Całość procesu jest czasochłonna, warto jednak regularnie dbać o nasz sprzęt. Posłuży nam on wtedy znacznie dłużej. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek — Tu dowiesz się czym myć lodówkę? Nie warto zaniedbywać tego zadania, może się to negatywnie odbić na naszym zdrowiu oraz żywotności sprzętu.
Na koniec pozostaje nam tylko włożenie umytych uprzednio półek i szuflad i ponowne ułożenie żywności w naszej pachnącej lodówce. Potem możemy cieszyć się porządkiem, czystością i zapachem w naszym urządzeniu.