Czym są suche elewacje i jak się je montuje?

Czym są suche elewacje i jak się je montuje?

19 września, 2022 0 przez redakcja serwisu

Suche elewacje są materiałami wykończeniowymi, ustawianymi na ścianach zewnętrznych budynku. Dobry montaż sprawia, że będą doskonale zabezpieczone przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi. Suche elewacje prezentują się estetycznie, łatwo się je czyści. Eksperci wyróżniają kilka podstawowych rodzajów suchych elewacji. Czym charakteryzują się poszczególne typy?

Suche elewacje – co to jest?

Suche elewacje (elewacje na ruszcie) to specjalne materiały, które wykorzystuje się głównie do docieplania budynków, wykańczania i dekorowania ścian zewnętrznych. Cechują się szybkim i prostym montażem, brakiem konieczności wykonywania na nich dodatkowych zbiegów pielęgnacyjnych, renowacji. Przykładami suchych elewacji są białe panele, elewacje z kamienia lub impregnowanych desek, gontów. 

Firma FUDAL prowadzi kompleksowe prace budowlane, związane np. z wykonywaniem imitacji elewacji. Jej pracownicy doskonale znają pojęcie „suche elewacje”.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje suchych elewacji?

Białe panele (np. oblicówka winylowa, stalowa, aluminiowa) wyglądają estetycznie. Szybko się je montuje. Choć występują w wielu kolorach, budowniczy najczęściej wybierają te w kolorze białym. Owe panele mogą mieć różne faktury – płaskie, gładkie, łamane lub imitować strukturę drewna. Cechują się trwałością, lekkością, niskimi kosztami wykonania elewacji.  

Impregnowane deski lub gonty nie są już tak popularne, jak niegdyś. Obecnie wykorzystuje się je głównie przy wykańczaniu domków letniskowych. W domach mieszkalnych mogą odpowiadać za dekoracyjną warstwę ścian (budynki szkieletowe) lub wykańczanie szczytów poddaszy, podbitek dachowych (budynki murowane). Mała popularność drewnianych elewacji wynika z ich niskiej trwałości.

Elewacja z kamienia (a dokładniej – płytek kamiennych lub cegieł klinkierowych) to bardzo ciekawe, efektowne i estetyczne wykończenie. Owe elementy mogą pochwalić się wysokim bogactwem barw, rozmiarów, kształtów, wzorów, faktur.

Jak montować suche elewacje?

Montaż suchej elewacji nie jest trudnym zadaniem. Wiele zależy od wybranego rodzaju materiału i grubości zastosowanej warstwy izolacji. Niezbędnym dodatkiem do instalacji będzie ruszt (drewniany, aluminiowy lub stalowy), montowany pionowo, poziomo lub w obu kierunkach. Mocujemy go do ściany za pomocą śrub, kołków rozporowych. Suche elewacje łączymy najczęściej z izolacją cieplną w postaci wełny mineralnej (bardzo rzadko styropian, ponieważ jest za mało elastyczny). Między materiałem wykończeniowym a izolacją należy zachować określoną przestrzeń wentylacyjną.