Czym się różni system MacOS od Windowsa?

Czym się różni system MacOS od Windowsa?

19 września, 2022 0 przez redakcja serwisu

MacOS firmy Apple i Windows firmy Microsoft to dwa konkurencyjne systemy operacyjne, pomiędzy którymi znaleźć można sporo różnic. Obydwa mają swoich zwolenników i przeciwników. Zwłaszcza MacOS uchodzi za system, po którego opanowaniu już nie chce się korzystać z żadnego innego. Sprawdzamy, na czym polegają różnice pomiędzy MacOS i Windows.

Optymalizacja i bezpieczeństwo systemu

Firma Apple w ramach swojej działalności zajmuje się nie tylko projektowaniem i produkcją komputerów, ale również tworzeniem oprogramowania. Oferowany przez nią system operacyjny MacOS jest zarezerwowany wyłącznie dla sprzętu marki Apple. Dzięki temu oprogramowanie i komponenty fizyczne komputerów są ze sobą całkowicie kompatybilne. Przekłada się to na wydajność pracy urządzeń Apple, ich szybkość i bezawaryjność.

W przeciwieństwie do MacOS, system Windows może zostać zainstalowany na komputerach różnych producentów. Jego uniwersalność ma jednak również słabą stronę – Windows nie zawsze jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami, co powodować może pewne problemy podczas ich użytkowania.

Kolejną przewagą systemu MacOS jest jego zwiększone bezpieczeństwo. Jak wyjaśnia sprzedawca sprzętu Apple z firmy Ultra Upgrade: MacOS jest systemem z założenia zamkniętym, dopuszczającym instalację programów zweryfikowanych przez Apple. Windows jest systemem otwartym, co z jednej strony zwiększa możliwość jego dostosowania do indywidualnych potrzeb, z drugiej zaś sprawia, że jest bardziej podatny na wirusy i cyberataki.

Bogactwo wyposażenia i aktualizacje

Pod względem wyposażenia w różnorodne programy zarówno MacOS i Windows wypadają pozytywnie, przy czym w przypadku systemu firmy Microsoft pewne pakiety wymagają wykupienia subskrypcji. Systemy te różnią się natomiast znacznie pod względem częstotliwości aktualizacji. Windows aktualizowany jest częściej, ale niestety również częściej pojawiają się w nim błędy i problemy z kompatybilnością. Apple wypuszcza aktualizacje rzadziej, ale ze względu na optymalizację pod kątem firmowych urządzeń, są one niezawodne.

Ogromną zaletą MacOS jest możliwość zsynchronizowania kilku urządzeń marki Apple. Posiadając na przykład komputer all-in-one Apple iMac można zsynchronizować go z iPhonem, iPadem czy Apple Watch. Windows z oczywistych przyczyn nie daje takiej możliwości.

Zmiana komputera i systemu operacyjnego wiąże się z koniecznością nauki obsługi oraz nabrania nowych nawyków. Warto jednak rozważyć „przesiadkę” na MacOS ze względu na liczne korzyści, jakie daje korzystanie z produktów marki Apple.