Czym się różni ubój rutynowy od rytualnego?

Czym się różni ubój rutynowy od rytualnego?

19 września, 2022 0 przez redakcja serwisu

Technologia uboju bydła jest uregulowana przepisami prawa. Wyróżnia się trzy sposoby zabijania zwierząt rzeźnych: ubój przemysłowy, gospodarczy oraz rytualny. Niniejszy artykuł opisuje różnice między ubojem rutynowym a rytualnym. Polegają one m.in. na odmiennej metodzie przygotowania zwierzęcia do zabicia. Ubój przeprowadzany jest w określony sposób i przy użyciu konkretnych narzędzi. Sprawdź, czym różni się ubój rutynowy od rytualnego.

Główne różnice między ubojem rutynowym a rytualnym

Wiele krajowych ubojni, np. Zakład uboju bydła PPH Herold w Zblewie przeprowadza ubój tradycyjny. Rzeź rutynową poprzedza oszołomienie zwierząt, a zabijanie jest wykonywane precyzyjnie, szybko i skutecznie. Ubój rytualny to:

  • szechita – ubój zwierząt lądowych i ptaków przeprowadzany przy pomocy specjalnego rzezaka. Uprawniona osoba ostrzem przecina przełyk i arterię zwierzęcia. Mięso koszerne pozyskiwane w ten sposób może być spożywane przez wyznawców judaizmu;
  • halal – ubój zwierząt rzeźnych w islamie. Polega na wykrwawieniu na skutek przecięcia tętnicy szyjnej. Zwierzę musi być zwrócone w stronę miasta Mekka, a podczas uboju wymawiana jest specjalna formuła.

W obu przypadkach rzezi może dokonać tylko wyznawca danej religii przy zachowaniu wszystkich zasad. Ponadto zwierzę musi być świadome przez cały czas.

W jaki sposób dokonuje się uboju zwierząt rzeźnych?

Rodzaj uboju najczęściej wykonywany w ubojniach bydła na terenie kraju, czyli ubój rutynowy, poprzedzony jest tzw. odpoczynkiem przedubojowym. Następnym etapem jest ogłuszenie zwierząt przy pomocy prądu lub dwutlenku węgla. Oszołomione zwierzęta rzeźne tracą świadomość czuciową bólu, co minimalizuje ich stres i cierpienie. Uśmiercania dokonuje się poprzez wykonanie zabiegu kłucia, który zatrzymuje czynności życiowe.

Jakie rodzaje uboju są dozwolone na terytorium Polski?

W Polsce dopuszczony jest ubój rutynowy, natomiast kwestia uboju rytualnego jest skomplikowana. Wiele przepisów prawa zabrania tego sposobu uśmiercania zwierząt rzeźnych, nakazując ich wcześniejsze ogłuszenie. Takie zapisy widnieją w Ustawie o ochronie zwierząt z 1997 roku. Z kolei decyzje ogłoszone w 2004 przez ministra rolnictwa i w 2014 roku przez Trybunał Konstytucyjny dopuszczają możliwość dokonywania uboju rytualnego na terenie Polski, tłumacząc to zapewnioną konstytucyjnie wolnością religii i sumienia.

Ubój rutynowy to humanitarny sposób uśmiercania, dzięki któremu stres i cierpienie zwierząt rzeźnych mogą być ograniczone do minimum. Natomiast ubój rytualny kultywowany w niektórych religiach nie dopuszcza żadnych metod uśmierzania bólu.