Czym wyróżniają się piwa rzemieślnicze? 

Czym wyróżniają się piwa rzemieślnicze? 

31 grudnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu różnych produktów, czego mogliby pozazdrościć nam nasi przodkowie. Poszerza się także oferta trunków alkoholowych, a w tym piw. W sklepach spożywczych, restauracjach, czy pubach obok popularnych piw, pojawiają się te, które możemy określić mianem rzemieślniczych. Czym się one wyróżniają? Czym różnią się od dobrze nam znanych piw popularnych marek?

Jakie piwa nazywamy rzemieślniczymi?

Popularne piwa, które znajdziemy w każdym mniejszym czy większym sklepie, produkowane są w koncernach. Oznacza to, że produkuje się je na ogromną skalę. Wiele z nich nie różni się znacząco od siebie – przeważają wśród nich piwa jasne, chociaż oczywiście znajdziemy też ciemne odmiany. Natomiast piwa rzemieślnicze to trunki produkowane w mniejszych, niezależnych, często lokalnych browarach. Warzeniem ich zajmują się piwowarzy, którzy korzystają z oryginalnych receptur, dzięki czemu trunki te są wyjątkowe.

Czym charakteryzują się piwa rzemieślnicze?

Piwa rzemieślnicze zwane także kratowymi wyróżniają się przede wszystkim smakiem. Do ich produkcji piwowarzy wykorzystują naturalne składniki, które są starannie wyselekcjonowane. Nie znajdziemy w nich sztucznych dodatków czy barwników. Mało tego, takie piwa powstają dzięki tradycyjnym procesom fermentacyjnym. Wysokiej jakości składniki oraz sposób przygotowania napoju sprawiają, że piwa rzemieślnicze są pełne smaku i aromatu. Możemy wyodrębnić ponad 100 gatunków tego trunku! Każdy znajdzie więc coś dla siebie. W zależności od użytych dodatków i rodzaju piwa możemy w nich wyczuć np. nuty cytrusowe, piernikowe, czy kawowe. Piwa kraftowe są po prostu unikatowe i o wiele lepszej jakości niż te produkowane w koncernach.

Gdzie kupować piwa kraftowe?

Minusem piw kratowych jest to, że nie są tak łatwo dostępne, jak piwa produkowane na skalę masową. Nie znajdziemy ich w małym sklepie osiedlowym, czy nawet nie w każdym markecie. Na szczęście ich dostępność cały czas wzrasta. Najlepiej szukać ich w Internecie w miejscach takich jak oferuje np. hurtownia piwa rzemieślniczych Zofmar-Bis z Łodzi. Pamiętajmy, że piwa kraftowe są unikatowe – do produkcji każdego z nich wykorzystuje się oryginalne receptury, a składniki są o wiele lepszej jakości niż w przypadku piw koncernowych. Dlatego są one nieco droższe niż piwa „masowe”.