Digitalizacja i nowoczesne technologie w medycynie
21 grudnia, 2020Warszawa, grudzień 2020 – Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie został tegorocznym zdobywcą Nagrody Prezesów PTK. Laureata jubileuszowej 20. edycji tego prestiżowego wyróżnienia ogłoszono we wrześniu podczas Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 3 grudnia odbyła się konferencja prasowa połączona z przekazaniem nagrody finansowej, ufundowanej przez firmę Bayer. W tym roku uroczystą galę w Filharmonii Narodowej zastąpiło wydarzenie wirtualne, podczas którego zainaugurowano program #ThankYouScience.
Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski specjalizuje się w kardiologii interwencyjnej i obrazowaniu – szczególnie w zastosowaniu tomografii komputerowej we wspomaganiu przezskórnych interwencji wieńcowych. Jest adiunktem w Klinice Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku lekarskim w 2008 roku i od początku pracy zawodowej związał się z Instytutem. Szkolił się i pracował m.in. w Kerckhoff-Klinik w Bad-Nauheim (Niemcy) oraz w VU University Medical Center w Amsterdamie (Holandia).
– Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski przedstawił do nagrody cykl prac dotyczących jednego zagadnienia, które konsekwentnie rozwija przez lata. Efektem tego zainteresowania jest 13 prac opublikowanych w bardzo dobrych czasopismach naukowych. We wszystkich tych pracach jest pierwszym autorem – mówi prof. dr hab. Janina Stępińska, która przewodniczyła kapitule nagrody.
– Nagroda Prezesów PTK to najbardziej prestiżowe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, marzenie każdego kardiologa naukowca. Bardzo się cieszę, że moja działalność została doceniona przez Kapitułę – mówi dr hab. n. med. Maksymilian Opolski – Nagrodzone prace dotyczą zastosowania inwazyjnych i nieinwazyjnych technik obrazowania w diagnostyce, leczeniu oraz stratyfikacji ryzyka pacjentów z chorobą wieńcową i anomaliami tętnic wieńcowych.
Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski opracował tomograficzną skalę CT-RECTOR, służącą do przewidywania wyniku przezskórnego udrożnienia przewlekle zamkniętych tętnic wieńcowych. Ponadto wprowadził na użytek kliniczny optyczną koherentną tomografię w diagnostyce pacjentów z zawałem serca bez istotnych zwężeń w tętnicach wieńcowych.
Oba osiągnęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem kardiologów interwencyjnych na całym świecie, a skala CT-RECTOR jest powszechnie używana przez operatorów przewlekle niedrożnych tętnic wieńcowych
– Dorobek laureata jest imponujący, również w kontekście wykorzystania zaawansowanych technologii w kardiologii – mówi Markus Baltzer, Prezes Bayer Sp. z o.o. – Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski zostosował najnowocześniejsze techniki AR – okulary z wykorzystaniem technologii augmented-reality do przeprowadzenia zabiegu naprawy zamkniętej tętnic wieńcowej serca. We wspołpracy z informatykami i fizykami stworzył aplikację, która pozwoliła przenieść dwuwymiarowy obraz splątanych tętnic wieńcowych w świat trójwymiarowej tomografii – dzięki czemu lekarz mógł bardziej efektywnie wykonać zabieg naprawy, pomimo ich „pokrętnego“ przebiegu.
Nagroda Prezesów PTK jest nagrodą indywidualną, przyznawaną za oryginalne, zdefiniowane osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej, udokumentowane pracami opublikowanymi w recenzowanych czasopismach naukowych.
– Nagradzamy kandydatów mających pasję, konsekwentnie rozwijających zainteresowanie konkretnym zagadnieniem badawczym, a jednocześnie mających osobowość. Kandydatów, którzy są doświadczeni, robią coś szczególnego, zaistnieli już w środowisku naukowym, są rozpoznawalni i oczywiście publikują swoje dokonania naukowe – dodaje prof. J. Stępińska.
Właśnie pasja naukowców zainspirowała Bayer do stworzenia inicjatywy #ThankYouScience
To forma wyrażenia wdzięczności ludziom nauki za ich pasję odkrywania nieznanego, dociekliwość, wiarę w ludzkie możliwości i pełne odwagi wizje, prowadzące do przełomowych odkryć, a także… pewną dozę szaleństwa. W ramach inicjatywy, organizator zachęca wszystkich do dzielenia się w mediach społecznościowych wyrazami uznania dla nauki oraz wdzięczności dla naukowców wraz z przykładami dowodzącymi w jaki sposób nauka zmienia ich codzienne życie.