Dlaczego mata do jogi jest niezbędna?

Dlaczego mata do jogi jest niezbędna?

4 sierpnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Joga jest coraz chętniej praktykowana przez osoby w każdym wieku. Ten rodzaj ćwiczeń pomaga osiągnąć równowagę duchową i giętkie ciało, bez potrzeby kupowania wielu akcesoriów. Trenować może zacząć praktycznie każdy, a jedynym potrzebnym sprzętem jest mata do jogi. Początkującym może wydawać się ona zbyteczna, jednak już kilka pierwszych chwil treningu ukazuje, jak jest ważna. 

Rozpoczęcie praktykowania jogi nie wymaga zbyt wielu przygotowań. Zasadniczo potrzebne jest odpowiednio przestronne miejsce, komfortowy strój oraz mata. Ta ostatnia jest niezbędna, chociaż wielu początkujących nie zdaje sobie z tego sprawy. Prawidłowo dobrana mata do jogi pozwala na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz zachowanie stabilnej pozycji. To szczególnie ważne w początkowych etapach nauki. Dzięki zachowaniu stabilności ciało szybciej adaptuje się do wysiłku, a co za tym idzie, poszczególne figury mogą być opanowane w krótszym czasie. Antypoślizgowa mata zmniejsza także ryzyko urazu i przyczynia się do płynniejszego wykonywania sekwencji. To wszystko sprawia, że joga jest bezpieczna, a trudność wykonywania poszczególnych ćwiczeń jest obniżona.

Idealne maty do jogi? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Sklepy stacjonarne oraz internetowe oferują różnorodne maty do jogi, takie jak np. https://yogabazar.pl/pol_m_Mata-do-jogi_wedlug-marek_Maty-do-jogi-Sayoga-395.html. Będąc początkującym nie łatwo jest wybrać taką, która spełni wszystkie wymagania. Nie jest jednak niczym zaskakującym, że najistotniejszym czynnikiem, którym należy kierować się podczas wyboru maty do jogi, jest materiał jej wykonania.

Na rynku najpopularniejsze są maty wykonane z:

  • PVC,

  • juty,

  • poliuretanu,

  • kauczuku,

  • mikrofibry,

  • TPE,

  • oraz takie, które w składzie mają co najmniej dwa wymienione składniki.

Początkującym adeptom jogi z pewnością przypadną do gustu produkty firmy Sayoga, które doskonale łączą w sobie zalety najczęściej stosowanych materiałów. Wszystkie artykuły w ofercie producenta cechuje wysoka wytrzymałość oraz antypoślizgowość. Jak więc wybrać odpowiednią matę z szerokiej oferty? Dużo zależy od indywidualnych preferencji, jednak pierwsza mata do jogi powinna być przede wszystkim komfortowa i trwała.

Na pierwsze miesiące z jogą zaleca się wybierać materiały uniwersalne i łatwe w czyszczeniu, takie jak PVC lub kauczuk naturalny. Niezwykle dobrze sprawują się również modele, których spód wykonano z wymienionych materiałów, a wierzch pokryto mikrofibrą. Dzięki temu ćwiczenia nie wymagają już dodatkowego ręcznika, a pielęgnacja maty ogranicza się do wyprania materiałowej warstwy. Innym popularnym rozwiązaniem dla początkujących jest wybór naturalnych materiałów, które sprawiają, że joga staje się jeszcze pełniejszym doświadczeniem. Jednocześnie nie należy obawiać się mniejszej trwałości takich mat. Prawidłowo wykonane i dobrane składniki naturalne mogą być tak samo wytrzymałe, jak te z tworzyw sztucznych. Dobrym przykładem jest tutaj Sayoga Cork elephant, łącząca w sobie zalety naturalnego kauczuku oraz korka.