Do czego służy substrat ekstensywny?

Do czego służy substrat ekstensywny?

15 lutego, 2023 0 przez redakcja serwisu

Zielone dachy składają się z kilku warstw. Ich odpowiednie ułożenie oraz dopasowanie stanowi warunek, aby cały system funkcjonował poprawnie. W trakcie budowy często wykorzystuje się substrat ekstensywny. Co to jest?

Jakie właściwości ma substrat ekstensywny?

Budowa zielonego dachu to złożony proces. Składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście przygotowanie projektu. Pozwoli on dokładnie zaplanować rodzaj materiałów, tak żeby cały system był bezpieczny dla konstrukcji budynku. Następnie przystępuje się do tworzenia dachu. Składa się on z kilku warstw. Prace należy rozpocząć od ułożenia odpowiedniej izolacji. Następnie montuje się pierwszą warstwę – drenażowo filtracyjną. Zapewnia ona odprowadzanie nadmiaru wody oraz umożliwia wietrzenie korzeni. Kolejna jest warstwa wegetacyjna. Stanowi ona podłoże dla roślin. Najczęściej wykorzystuje się tutaj substrat ekstensywny. Pozwala on na magazynowanie odpowiedniej ilości wody. Dostarcza roślinom odpowiednie składniki odżywcze i chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ostatnią, najwyższą warstwę stanowi roślinność. Najczęściej stosuje się trawę w rolkach lub maty rozchodnikowe, które cechuje bardzo wysoka odporność oraz brak konieczności intensywnej pielęgnacji. 

Jak zapewnić trwałość zielonego dachu?

Aby mieć pewność, że zielony dach będzie solidny i trwały należy użyć wysokiej jakości materiałów. Producent dachów zielonych pomoże w przygotowaniu projektu, dopasowaniu roślinności oraz rodzaju warstw do konstrukcji budynku. Co ważne – użyte materiały i rośliny będą posiadały certyfikaty potwierdzające ich wysoką jakość. Równie ważny jest także prawidłowy montaż poszczególnych warstw dachu. Aby zapewnić trwałość i prawidłowe funkcjonowanie całego systemu, każda z nich musi być dopasowana do kolejnej i spełniać swoje funkcje. Bardzo ważna jest także prawidłowo ułożona izolacja. Należy pamiętać o tym, żeby regularnie sprawdzać szczelność izolacji oraz przepustowość wszystkich odpływów.