Do czego używa się nakrętek łącznikowych?
25 października, 2022Gdy połączenie elementów ma mieć tymczasowy charakter, tym samym umożliwiając ich zdemontowanie, wówczas zamiast spawania wybiera się inne rodzaj łączenia. W przypadku prętów stalowych, śrub i różnego rodzaju drążków dobrym wyborem są tzw. nakrętki łącznikowe. To specyficzny rodzaj nakrętek charakteryzujących się wyraźnie wydłużonym kształtem, wciąż sześciokątnych, z wewnętrznym gwintem, co pozwala połączyć ze sobą dwie śruby, pręty lub drążki z zewnętrznym gwintem na końcu.
Nakrętki łącznikowe do mebli
Jednym z typowych zastosowań dla nakrętek łącznikowych jest budowa mebli ogrodowych i niektórych rodzajów mebli tradycyjnych, zwłaszcza jeśli w ich konstrukcji przewidziano zastosowanie śrub dwugwintowych. Dzięki wydłużonym nakrętkom można w prosty sposób łączyć ze sobą stalowe elementy konstrukcji, bez konieczności ich spawania. To idealne rozwiązanie w przypadku konstrukcji składanych, wymagających samodzielnego montażu i przystosowanych do zdemontowania – rozłożenia na części składowe. Nakrętki łącznikowe dostępne są w szerokim wyborze rozmiarów, dzięki czemu można używać ich do łączenia zarówno tradycyjnych śrub, jak i prętów stalowych lub drążków o dużej średnicy. Warunkiem sprawnego montażu jest zewnętrzne gwintowanie tego typu elementów.
Elementy montażowe do maszyn i urządzeń
Stosowanie połączeń śrubowych ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość szybkiego rozkręcenia elementu, co ułatwia naprawę. Nakrętka łącznikowa podobnie jak inne rodzaje nakrętek sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność montażu obudowy lub technicznego podzespołu maszyny, urządzenia lub pojazdu. W związku ze specyficznym kształtem tego typu nakrętki zwykle stosuje się nie jako rodzaj zabezpieczenia dla tradycyjnej śruby, ale jako element łączący dwie śruby, gwintowane pręty lub drążki. Nakrętki łącznikowe powstają z dobrej jakości stali i zwykle poddaje się je cynkowaniu. Dzięki temu charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną, w tym odpornością na zerwanie. Są także dobrze chronione przed korozją, nawet jeśli zabezpieczają konstrukcje wystawione na bezpośrednie działanie wilgoci.
Zgodnie z nazwą nakrętka łącznikowa jest elementem przeznaczonym do łączenia, przede wszystkim śrub, a także wyposażonych w gwint zewnętrzny drążków i prętów metalowych. Tego typu akcesoriów używa się w przemyśle meblarskim i maszynowym oraz w budownictwie. Wykorzystuje do szybkiego montażu śrub i prętów metalowych, zwłaszcza gdy wykonanie połączenia spawanego jest niemożliwe ze względu na zapewnienie opcji składania konstrukcji.