Doniczki nowoczesne – czym się charakteryzują? 

Doniczki nowoczesne – czym się charakteryzują? 

9 grudnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Rośliny doniczkowe można znaleźć niemal w każdym domu, na balkonie, tarasie czy też w ogrodzie. Co za tym idzie, niezbędne są nam doniczki w różnych kształtach i rozmiarach. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci, którzy prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej udoskonalonych naczyń na rośliny. Czym charakteryzują się nowoczesne doniczki i jakie mają zalety? Sprawdzamy.

Atrakcyjny wygląd 

Jeszcze nie tak dawno wszystkie doniczki były do siebie dość podobne. Dzisiaj możemy wybierać spośród tysięcy modeli z różnych materiałów, o różnych kształtach, fakturach i kolorach. Poza tradycyjnymi okrągłymi czy kwadratowymi doniczkami na rynku pojawiły się oryginalne produkty – doniczki w kształcie tuby, z ażurowymi osłonami w kontrastowych barwach, a nawet małe dzieła sztuki przypominające geometryczne rzeźby, takie jak doniczki głowy.

Niegdyś mało atrakcyjne doniczki plastikowe również znacznie zyskały. Mogą do złudzenia przypominać pojemniki z betonu, rattanu, plecionki, ceramiki, drewna i innych „szlachetnych” materiałów, dzięki czemu łatwo dopasować je do wnętrz w każdym stylu – wyjaśnia pracownik hurtowni doniczek Kwiecisty Sklep.

Wysoka funkcjonalność 

Współczesne doniczki są również bardzo praktyczne – trwałe, stabilne, łatwe do utrzymania w czystości, odporne na mróz i działanie innych szkodliwych czynników atmosferycznych. Ponadto producenci coraz częściej stosują funkcjonalne rozwiązania, takie jak:

  • systemy nawadniania – dzięki nim można bez obaw wyjechać na wakacje, zapewniając roślinom optymalny poziom wilgotności podłoża, a także zmniejszyć częstotliwość podlewania i ograniczyć zużycie wody;
  • wkłady wewnętrzne – pozwalające zmniejszyć pojemność efektownych wysokich doniczek, a co za tym idzie, zużywać mniejsze ilości ziemi;
  • zawieszki – dzięki nim doniczki można powiesić w dowolnym miejscu, oszczędzając przestrzeń.

Nowoczesne doniczki są także przystosowane do specyficznych wymagań konkretnych roślin, na przykład storczyków (wypukłość na dnie uniemożliwia przemoczenie korzeni), oraz przeznaczone do uprawy owoców czy warzyw – na przykład doniczki do pomidorów lub ziemniaków. Poza pojedynczymi doniczkami w sprzedaży dostępne są także gotowe kwietniki składające się z wielu pojemników i wertykalne ogrody umożliwiające stworzenie zielonej ściany.