Fakty i mity na temat restrukturyzacji przedsiębiorstw
15 września, 2022Restrukturyzacja to obok upadłości jedna z alternatyw na rozwiązanie problemów zadłużeniowych firm. Z restrukturyzacji korzysta większość przedsiębiorców zmagających się z częściową lub całkowitą utratą płynności finansowej. Wiedza na temat restrukturyzacji jest niestety znikoma i wywołuje wiele obaw – zupełnie niepotrzebnie. W tym artykule obalimy największe mity dotyczące restrukturyzacji firm i przybliżymy kilka faktów.
MIT: Restrukturyzacja to upadłość przedsiębiorstwa
Restrukturyzacja firmy bardzo często kojarzona jest z jej upadłością, a przecież są to dwa odrębne pojęcia. Głównym celem restrukturyzacji jest uchronienie przedsiębiorstwa przed ogłoszeniem upadłości. Restrukturyzacja to długofalowy proces usprawniania funkcjonowania prowadzonej firmy, wskutek czego zostanie przywrócona jej płynność i stabilizacja finansowa, co z kolei umożliwi regulowanie wszystkich należnych płatności.
MIT: Konieczność zaistnienia stanu niewypłacalności firmy
Wielu przedsiębiorców nadal jest przekonanych o tym, że wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego jest możliwe wyłącznie w sytuacji potwierdzenia niewypłacalności firmy. Jest to nieprawda! Decyzję o rozpoczęciu restrukturyzacji można podjąć już w chwili wystąpienia problemów z wierzycielami przystępującymi do wszczęcia egzekucji. Im wcześniej przedsiębiorca zdecyduje się na restrukturyzację firmy, tym lepiej.
MIT: Natychmiastowy obowiązek spłaty zobowiązań
Jest to kolejny mit, gdyż w chwili wydania przez sąd stosownego postanowienia dotyczącego rozpoczęcia procesu restrukturyzacyjnego, wszystkie wszczęte przez wierzycieli egzekucje zostają wstrzymane. Podobnie jest ze spłatą zobowiązań – płatności zostają odroczone zazwyczaj na czas określony w przygotowanym uprzednio planie restrukturyzacyjnym.
FAKT: Celem restrukturyzacji jest uniknięcie ogłoszenia upadłości
To prawda! Celem jest głównie uniknięcie upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone zarówno wobec dłużnika niewypłacalnego, jak i zagrożonego niewypłacalnością – dodaje ekspert z Kancelarii Burkot Legal z Łodzi.
FAKT: Plan restrukturyzacji to kluczowy dokument w postępowaniu
Przepisy Prawa restrukturyzacyjnego przewidują dwa rodzaje planów, które należy złożyć wraz z wnioskiem o otwarcie określonych rodzajów postępowania. Są nimi: wstępny plan restrukturyzacyjny oraz plan restrukturyzacyjny. Dokumenty te stanowią jeden z najistotniejszych elementów restrukturyzacji. Ich najważniejszym celem jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, co należy zrobić, aby osiągnąć cele postępowania.