Fazowanie rur – w jakich pracach jest to wykorzystywane?

Fazowanie rur – w jakich pracach jest to wykorzystywane?

5 lipca, 2022 0 przez Janusz Karłowicz

Tak jak sugeruje nazwa, fazowanie rur to tworzenie tak zwanych faz podczas szlifowania, ukośnego ścinania krawędzi, w tym przypadku krawędzi rur. Celem jest oczywiście wyrównanie powierzchni po cięciu. Proces ten może być wykonywany za pomocą różnych maszyn lub narzędzi. Więcej informacji na ten temat poniżej.

Czym jest fazowanie rur?

Fazowanie rur to proces, w którym rura po cięciu jest szlifowana, a jej krawędzie wyrównane. Proces fazowania rur może być wykonywany ręcznie lub przy użyciu maszyn, np. szlifierki. Najpopularniejszą metodą fazowania rur jest ręczne użycie narzędzia zwanego fazowarką. Można również spotkać się z nazwą ukosowarka.

Dostępne są także maszyny do fazowania rur, które pozwalają uzyskać dokładniejsze wyniki niż przy użyciu narzędzi ręcznych. Ponadto, jeśli pracuje się z dużymi ilościami rur, bardziej opłacalne może być zainwestowanie w automatyczną maszynę.

W jakim celu wykonuje się fazowanie rur?

Najczęstszym powodem ukosowania rur jest umożliwienie zamontowania na nich innego odcinka rury. Na przykład, jeśli trzeba połączyć ze sobą dwie rury, które do siebie nie pasują, można użyć tej techniki, aby je dopasować. Nierówności może pozostawić maszyna do cięcia blachy lub do cięcia stalowych rur.

Innym powodem ukosowania rur jest zapewnienie luzu na rozszerzanie i kurczenie się podczas wahań temperatury. Jest to najczęściej spotykane w obiektach przemysłowych, gdzie do ogrzewania i chłodzenia używa się dużych ilości pary.

Fazowanie rur – zastosowanie

Fazowanie rur jest stosowane w wielu branżach, w tym w rolnictwie i ogólnie rozumianym przemyśle. Wszędzie tam, gdzie rury muszą mieć usunięte ostre krawędzie, aby można je było połączyć bez przeszkód.

Stosuje się je również w hydraulice, gdy próbuje się połączyć rury, które zostały przycięte pod różnymi kątami. W takim przypadku fazowanie zapewni, że woda nie będzie wyciekać. Fazowanie rur wykonują firmy, które świadczą podobne usługi, takie jak: cięcie laserem, wypalanie plazmowe, plazmowe cięcie blach.