Formy opodatkowania przedsiębiorstw w Polsce
29 listopada, 2022Myślisz o założeniu własnej firmy? Stoisz przed wyborem formy opodatkowania? Z pewnością wiesz, że w celu wybrania idealnej dla siebie opcji, należy kierować się rodzajem działalności i rachunkiem ekonomicznym. Czy znasz każdy z czterech sposobów opodatkowania działalności? A może sprawia Ci trudność wyjaśnienie ich podstaw? Przeczytaj artykuł, a podstawy ekonomii w tym zakresie będziesz mieć opanowane!
4 formy opodatkowania obowiązujące w Polsce
Najczęściej wybieraną formą rozliczenia podatkowego są zasady ogólne, czyli tzw. skala podatkowa, stosowana przez osoby samozatrudnione, w ramach umów cywilnoprawnych, stosunku pracy i świadczeń wypłacanych z ZUS-u. Kolejnym wyborem jest podatek liniowy, chętnie wybierany przez przedsiębiorców generujących większe zyski ze względu na stałą stawkę podatku dochodowego. Mniej popularne są ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Chcąc mieć gwarancję poprawnie naliczonych podatków, warto skorzystać z pomocy specjalistów, do których należy Biuro Rachunkowe Akro w Warszawie.
Specyfika skali podatkowej i podatku liniowego
Zasady ogólne wymagają prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, a na koniec roku sporządzenia spisu nabytych towarów lub materiałów. Obniża się zaliczkę na podatek na 12%, o ile przedsiębiorca w ciągu roku nie przekroczy dochodu 120 tysięcy. Jeśli tak się stanie, obowiązuje drugi próg w wysokości 32%. W przypadku podatku liniowego dochód opodatkowany jest na stałym poziomie 19%. W tym przypadku także obowiązuje księga przychodów i rozchodów.
Ryczałt i karta podatkowa po zmianach w Polskim Ładzie
Od wykonywanej pracy zależy stawka ryczałtu, wahająca się od 2% do 17%, co sprawia, że forma ta jest godna uwagi. Wadą ryczałtu jest brak możliwości pomniejszania przychodów o poniesione koszty działalności. Dodatkowo nie każdy może skorzystać z tej formy opodatkowania. Zmiany w Polskim Ładzie ograniczyły możliwość skorzystania z karty podatkowej. Była ona ciekawa, ponieważ wysokość podatku nie odzwierciedlał realnych przychodów, a ustalana była przez Urząd Skarbowy w danym mieście, uwzględniając typ usług, miejsce prowadzonej działalności, wielkość zatrudnienia i firmy. Karta była dostępna do podatników określonych w art. 23 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.