Gdzie znaleźć witaminy zimą?
23 listopada, 2021O tej porze roku tęsknimy za aromatycznymi warzywami, dojrzewającymi w letnim słońcu, które są pełne witamin oraz składników mineralnych. Marzymy o pysznej jajecznicy ze świeżym szczypiorkiem lub sałatce z liści szpinaku z przydomowego ogródka. Niestety, zimą, nawet w domowej uprawie, ciężko jest wyhodować własne plony. Jest jednak sposób na to, aby pomimo krótkich, mroźnych dni, cieszyć się bogactwem składników oraz pełnią smaku roślin.
W ramach kampanii #PowrotDoKorzeni marki FRoSTA, znany pasjonat ogrodnictwa i idei zero waste, Sebastian Kulis zdradza trzy sekrety, w jaki sposób możemy zadbać w swoim mieszkaniu o własne źródło witamin. Autor bloga Roślinne Porady i książki „Ogród na cztery pory roku”, 12 grudnia o godz. 9:30, na swoim profilu na Instagramie poprowadzi bezpłatne warsztaty o tym, jakie rośliny o tej porze roku możemy uprawiać w domu lub na parapecie.
– W DNA marki FRoSTA jest dostarczanie produktów, które składają się tylko z najlepszych, naturalnych surowców, bez niepotrzebnych dodatków do żywności. Dokładnie znamy pochodzenie wszystkich składników naszych dań, dlatego rozpoczęliśmy nową kampanię #PowrotDoKorzeni, w ramach której chcemy również inspirować innych do tworzenia własnych zielonych przestrzeni, które będą pewnym źródłem świeżych i zdrowych warzyw oraz ziół – mówi Aleksandra Wysocka, Marketing Director Poland & CEE, FRoSTA.
Rozwiązaniem są – warzywa odrastające!
Czyli nacie, pędy, zielenina z warzyw korzeniowych i cebulowych. Ich zielone części są jadalne, pyszne i pełne witamin, a do tego rosną w zasadzie z odpadów. Jak to zrobić? Krojąc buraki, marchewkę, pietruszkę, seler – wystarczy zostawić 3 cm „piętki”, skąd wyrasta nać, a następnie włożyć ten kawałek do naczynia z wodą i ustawić w najjaśniejszym miejscu. Niedługo wyrosną młode listki, które są wspaniałym, świeżym dodatkiem do ciężkich, zimowych dań. Najlepiej serwować je świeże, by zachowały maksimum chrupkości, smaku i witamin.
– Moją najlepszą radą jest – uprawiaj kiełki! To łatwe w przygotowaniu bomby witaminowe. Oprócz mnóstwa pysznego smaku, mają chrupiącą teksturę i długo mogą leżeć w lodówce. Do wyboru mamy całą masę roślin, których kiełki mają różne tekstury – „włoskowata” rzeżucha, pędy słonecznika i różne smaki – słodkawy groszek, ostra rzodkiewka – zachęca Sebastian Kulis z Roślinnych Porad, ambasador akcji #PowrotDoKorzeni i dodaje – Do domowej uprawy zazwyczaj wystarczą nasiona, słoik lub sitko oraz gaza. Nasiona przemywamy świeżą wodą 1-2 razy dziennie, tak by były stale wilgotne, ale nie stały w wodzie. Po 3-4 dniach kiełki są gotowe do jedzenia.
Już dziś warto pamiętać, że najlepiej przygotować własną, zieloną strefę po koniec lata. Wysiane w sierpniu, czy wrześniu warzywa liściowe, spokojnie zdążą wyrosnąć przed zimą. Wiele z nich jest odpornych na chłód, a nawet lekki mróz, więc można zbierać je z balkonu, grządki czy szklarni nawet spod śniegu. Warto wysiać jarmuż karłowy – urośnie szybko, a przeżyje na dworze ostre mrozy. Sałaty takie jak roszponka, rukola, musztardowiec urosną szybko i wszędzie. Roszponka będzie trzymać się dobrze nawet pod śniegiem. Nie zapominajmy o cykorii, która nadal jest warzywem mało popularnym, a jest pyszna, bardzo zdrowa i piękna, szczególnie jej czerwone odmiany. Również wysiany pod koniec lata szczypiorek oraz pietruszka naciowa, wyrosną jeszcze jesienią i długo będą źródłem smaku i zdrowia.
#PowrotDoKorzeni
FRoSTA we wrześniu br. rozpoczęła kampanię #PowrotDoKorzeni, w ramach której planuje rewitalizację oraz tworzenie ogrodów społecznych, ale także szerzenie wiedzy i zachęcanie do tworzenia własnych, przydomowych zielonych przestrzeni. FRoSTA w ten sposób chce się podzielić dobrymi praktykami z zakresu zrównoważonego rozwoju, które stosuje w ramach swojej organizacji od lat. W ramach inauguracji akcji #PowrótDoKorzeni, marka objęła opieką pierwszy ogród społeczny w rodzimej Bydgoszczy. Działania rozpoczęła wraz z Dyrekcją oraz uczniami IX Liceum Ogólnokształcącego im. T. Nowakowskiego, którzy wsparli działania i chętnie przyłączyli się do rozbudowania istniejącego na ich terenie ogrodu miejskiego.