Genomtec dokonał kolejnego zgłoszenia patentowego

Genomtec dokonał kolejnego zgłoszenia patentowego

25 sierpnia, 2021 0 przez Janusz Karłowicz

Genomtec S.A., notowana na NewConnect spółka z branży technologii medycznych z zastosowaniem w szybkich testach genetycznych dla diagnostyki klinicznej typu point-of-care (miejsca opieki nad pacjentem), dokonała zgłoszenia patentowego w zakresie autorskiego zestawu starterów, metody diagnostyki oraz składu mieszaniny reakcyjnej do genetycznej diagnostyki zakażeń bakterią Salmonella enterica w technice LAMP. Zgłoszenie zostało dokonane w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej. Opracowana przez Genomtec technologia do wykrywania jest szybsza i mniej kosztowna niż obecnie wykorzystywane na rynku.

Salmonellozy lub zatrucia pokarmowe, są jednymi z najczęstszych chorób zakaźnych – zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego uważane są za główne źródło pałeczek Salmonella.

Wszystkie zakażenia Salmonellą rozpoczynają się po spożyciu skażonej żywności

Mogą przebiegać jako ostre zapalenie żołądka i jelit, gorączka jelitowa (dur brzuszny lub paradur) lub bakteriemia z objawami klinicznymi lub bez nich.

Zdecydowana większość przypadków zachorowań na salmonellozę u ludzi jest wywoływana przez bakterie należące do gatunku Salmonella enterica, które można teraz wykryć za pomocą szybkiej i taniej metody badawczej z wykorzystaniem zestawu laboratoryjnego Genomtec® Salmonella Laboratory Kit.

– Ubieganie się o ochronę patentową wynika ze znacznie lepszych parametrów diagnostycznych naszych rozwiązań w obszarze biologii molekularnej. Ponadto charakteryzują się one krótszym czasem potrzebnym do uzyskania wyniku co jest kluczowe tam, gdzie niezbędna jest szybka i bardzo precyzyjna diagnostyka.  – powiedział Miron Tokarski, prezes zarządu i współzałożyciel Genomtec.

Ochrona patentowa posiadanej technologii czy procesów składających się na daną technologię, stanowią kluczowy obszar budowania i chronienia wartości intelektualnej wypracowanej w Genomtec Technologia Spółki jest zabezpieczona coraz większą ilością patentów i zgłoszeń patentowych w obszarze samej platformy diagnostycznej Genomtec ID jak i biologii molekularnej, czego przykładem jest dzisiejsze zgłoszenie patentowe do wykrywania bakterii Salmonelli enterica.