Jak czyścić i wyregulować pistolet lakierniczy?
25 stycznia, 2023Pistolet lakierniczy to przydatne urządzenie, które pozwala malować różne powierzchnie. Jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu lakierniczego – stosuje się go do pokrywania lakierem karoserii samochodowej. Aby pistolet lakierniczy działał prawidłowo przez długi czas, należy go właściwie regulować oraz czyścić po zakończeniu lakierowania.
Regulacja pistoletu lakierniczego
Pistolet lakierniczy wyposażony jest w szereg pokręteł, które umożliwiają precyzyjne ustawienie parametrów lakierowania. Większość modeli ma cztery podstawowe regulatory. Pierwszym z nich jest pokrętło regulacji ilości zużywanego materiału lakierniczego, które znajduje się w tylnej części pistoletu, tuż nad rękojeścią. Pozwala na dozowanie farby wydmuchiwanej przez dyszę. Pokrętło regulacji strumienia umożliwia dostosowanie wielkości strumienia farby. Umieszczone jest z boku korpusu pistoletu. Kolejnym regulatorem jest pokrętło regulacji ciśnienia, które znajduje się w dolnej części pistoletu. Pozwala ustawić odpowiedni strumień powietrza. Poza tym pistolety lakiernicze, które oferuje między innymi sklep spawalniczy Spawaj.eu, mają pokrętło regulacji kształtu pióropusza rozpylanego materiału: od koła aż po elipsę. Przed pierwszym użyciem pistoletu warto go wstępnie wyregulować, a następnie sprawdzić jego działanie na kawałku tektury lub innego materiału.
Czyszczenie pistoletu lakierniczego
Regularne czyszczenie pistoletu lakierniczego pozwala zachować urządzenie w dobrym stanie na długi czas. Najważniejszą zasadą jest stosowanie do czyszczenia takiego rozpuszczalnika, jaki zawierała używana farba, bejca lub inny materiał lakierniczy. Do farb chemoutwardzalnych i lakierów konwencjonalnych należy używać nitro, a po malowaniu lakierami wodorozcieńczalnymi pistolet lakierniczy można umyć wodą. Trzeba to jednak zrobić od razu po zakończeniu malowania, zanim lakier przyschnie. Nie zaleca się całkowitego zanurzania pistoletu w rozpuszczalniku. Jeśli dostanie się on w miejsce, gdzie nie powinno go być – do kanałów powietrznych, gwintu czy elementów regulacyjnych – jego resztki mogą doprowadzić do zniszczenia gwintów regulacji, zwężenia kanałów powietrznych czy uszkodzeń uszczelnień. Do czyszczenia pistoletu najlepiej użyć specjalnych zestawów przeznaczonych do tego celu, zawierających miękkie pędzle czy wyciory. Nie należy stosować drucianych szczotek i ostrych narzędzi.