Jak dobrać pokrycie dachowe na dach o niskim kącie nachylenia?

Jak dobrać pokrycie dachowe na dach o niskim kącie nachylenia?

4 grudnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Blachodachówka, dachówka ceramiczna, a może gonty bitumiczne? To pytanie zadaje sobie większość osób, które planują wymianę pokrycia dachowego. Każdy z tych materiałów ma inną strukturę i właściwości oraz walory estetyczne. Oprócz tego dobierając je, trzeba również zwrócić uwagę na to, czym się charakteryzuje dach, na którym zostanie położone. Mowa tutaj przede wszystkim o kącie nachylenia. Jakie pokrycie dachowe będzie odpowiednie w przypadku dachów o niskim kącie nachylenia?

Czym się charakteryzują dachy o niskim kącie nachylenia?

Na początek warto wyjaśnić pokrótce, które dachy nazywamy tymi o niskim kącie nachylenia oraz czym się charakteryzują i kiedy warto się na nie zdecydować, planując budowę domu. Aby lepiej zrozumieć temat, postanowiliśmy o to spytać specjalistę z hurtowni pokryć dachowych w Warszawie Dachlux, który wyjaśnił:

– Do dachów o niskim kącie nachylenia zaliczamy te, które mają 30-45 stopni. Dla porównania kąt nachylenia dachu płaskiego ma mniej niż 15 stopni. Takie pokrycia charakteryzują się przede wszystkim tym, że zapewniają szybkie odprowadzanie wody opadowej i śniegu. Z tego powodu są najczęściej montowane na obszarach, które są narażone na częste i obfite opady, na przykład w górach.

Jakie pokrycia dachowe najlepiej się sprawdzą w przypadku dachów o niskim kącie nachylenia?

Kąt nachylenia dachu jest jednym z ważniejszych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednie pokrycie dachowe. Jeśli chodzi o konstrukcje, które mają 30-45 stopni, dobrze sprawdzą się na przykład gonty bitumiczne. Materiał jest lekki i elastyczny, dzięki czemu łatwo się go montuje. Oprócz tego jest to jeden z tańszych produktów, który jednocześnie wyróżnia się wysoką jakością. Gonty można montować zarówno na domach jednorodzinnych, jak i budynkach użyteczności publicznej i obiektach przemysłowych.

Kolejnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku dachów o niskim kącie nachylenia, jest papa termozgrzewalna, która ma dużą odporność na działanie promieniowania UV oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Czasami zdarza się również tak, że inwestorzy decydują się na pokrycie powierzchni dachu blachodachówką. W takim przypadku należy pamiętać o tym, że poszycie powinno być odpowiednio sztywne, czyli wykonane z desek albo płyt wiórowych. Podobną zasadą należy się kierować w przypadku wyboru dachówek cementowych i ceramicznych. Takie materiały sprawdzają się na dachach o kącie nachylenia od 16 stopni, dlatego można je wykorzystać w przypadku tych o niskim kącie nachylenia.