Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

27 listopada, 2023 0 przez redakcja serwisu

Od pewnego czasu pompy ciepła cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych ze względu na efektywność takich urządzeń, łatwość ich użytkowania, a także ekologiczność. Decydując się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, inwestorzy mogą liczyć na różnego rodzaju dopłaty czy preferencyjne kredyty, co również sprawia, że chętniej decydują się na instalację takich sprzętów. Jak jednak działa pompa ciepła i i jakie są jej rodzaje? Podpowiadamy.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które służy do ogrzewania pomieszczeń. Niektóre wersje oferują również możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Sprzęt ten pobiera ciepło w zależności od zastosowanego w nim systemu – z gruntu, wody lub powietrza, a następnie przenosi je do domowej instalacji grzewczej, a więc grzejników czy ogrzewania podłogowego.

Pompa ciepła wyróżnia się dużą wydajnością i doskonałą efektywnością. Z tego powodu pompy ciepła w Szamotułach są chętnie wybierane nie tylko przez inwestorów, którzy szukają systemu grzewczego do nowego budownictwa, ponieważ sprzęty takie mogą być montowane również w starszych budynkach, jeżeli tylko te spełniają odpowiednie kryteria dotyczące izolacji termicznej, szczelności stolarki okiennej czy dachu.

Jak działa pompa ciepła?

Rosnąca popularność pomp ciepła powoduje, że coraz więcej osób zastanawia się nad montażem takiego urządzenia. Dla wielu użytkowników zasada działania tego sprzętu nie jest jednak do końca zrozumiała. Warto mieć świadomość, że pompę ciepła można zamontować niezależnie od tego czy decydujemy się na wykorzystanie tradycyjnych grzejników, czy jesteśmy zainteresowani ogrzewaniem podłogowym.

W tym drugim przypadku, aby całość instalacji działała efektywnie i prawidłowo, warto zwrócić uwagę nie tylko na dobór odpowiedniej pompy, ale także mat i folii grzewczych. Wysokiej jakości produkty dostępne są na przykład na: https://yugo.solar/folie-i-maty-grzewcze-szamotuly. Jak jednak działa pompa ciepła? Można zasadę jej funkcjonowania porównać nieco do dobrze nam znanego urządzenia, jakim jest lodówka, tylko pompa działa w odwrotny sposób. Lodówka usuwa ciepło z wnętrza, przekazując je na zewnątrz, z kolei pompa ciepła usuwa ciepło z zewnątrz, przekazując je w postaci ciepła wewnątrz, w domu.

W systemie takim krąży ciecz, która absorbuje ciepło z otoczenia, na przykład z gruntu i transportuje je do pompy ciepła. Wyjątkiem jest tutaj powietrzna wersja, która zasysa powietrze zewnętrzne przez wentylator, który dostarcza ciepło z otoczenia bezpośrednio do pompy. W parowniku następuje przekazanie energii środowiskowej do czynnika chłodniczego i następuje jego skroplenie i oddanie ciepła do zasobnika magazynującego ciepło, w którym zwykle jako czynnik grzewczy krąży woda.

Zobacz także: https://www.pankrzys.com/2023/11/21/kiedy-warto-postawic-na-pompe-ciepla/

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Obecnie dostępnych jest kilka różnych rodzajów pomp ciepła. Wśród najpopularniejszych wymienia się pompy powietrzne i gruntowe, a także hybrydowe. Najrzadziej stosowane są wodne pompy ciepła. Te pierwsze pobierają powietrze zewnętrzne i wykorzystują je jako dolne źródło ciepła. Dostępne są w szerokiej gamie różnych modeli, a koszt takiej inwestycji jest stosunkowo niewielki.

Gruntowe pompy ciepła z kolei mogą być zamontowane w układzie pionowym lub poziomym, w zależności od preferencji inwestora, a także ukształtowania terenu i pobierają one energię zawartą w cieple gruntu. W przypadku takiej inwestycji potrzebujemy jednak większych nakładów finansowych związanych z wykonaniem odwiertów, a także samym wymiennikiem gruntowym. Hybrydowe pompy ciepła korzystają na ogół z dwóch źródeł zasilania i takie urządzenia pracują naprzemiennie.