Jak działają inwertery fotowoltaiczne?
6 listopada, 2021Na prawidłowe działanie paneli fotowoltaicznych, a tym samym całej instalacji mają wpływ różne czynniki. Dużo zależy od prawidłowego montażu, doboru urządzeń, przygotowania miejsca pod panele, prawidłowego użytkowania – zgodnie z zaleceniami producenta. Współpraca w tym zakresie z doświadczonym wykonawcą jest na wagę złota. Będziemy mogli liczyć na kompleksowe wsparcie, pomoc w doborze elementów, sprawny montaż.
Panele fotowoltaiczne to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy mieć dom ekologiczny oraz tani w utrzymaniu, planujemy prace modernizacyjne związane z montażem klimatyzacji, pompy ciepła lub paneli podczerwonych.
Warto dokładnie wiedzieć, że domowa elektrownia słoneczna może wyprodukować ze słońca tak dużo prądu, abyśmy mogli bez żadnego problemu zasilić wszystko to, co znajduje się na wyposażeniu domu, wszystkie sprzęty RTV oraz AGD. Prąd ze słońca jest ekologiczny i darmowy, warto więc po niego sięgać. Jakie są najważniejsze zalety wynikające z posiadania elektrowni? Przede wszystkim możemy tu wymienić takie aspekty, jak:
– uniezależnienie się od publicznej sieci,
– bardzo duży komfort psychiczny,
– odporność na zmieniające się ceny prądu,
– brak konieczności ponoszenia wysokich opłat,
– ekologiczność całej inwestycji,
– brak przyczyniania się do produkcji smogu.
Jednocześnie muszą być spełnione odpowiednie kryteria, które wpłyną na funkcjonalność instalacji. Co musimy zrobi? Przede wszystkim:
– musimy dokładnie oszacować zapotrzebowanie na energię,
– projekt musi być dopasowany do naszych potrzeb,
– warto dobrać dobrej jakości panele,
– musi być przeprowadzony odpowiedni montaż,
– panele muszą być dobrze ustawione.
Fotowoltaika uwielbia dokładność. Funkcjonalność elektrowni zależy od doboru urządzeń (panele, falownik, inwerter) i prawidłowego montażu.
Zobacz także: http://jakowisko.pl/na-co-zwrocic-uwage-przed-zakupem-pompy-ciepla/
Inwerter – kluczowe rozwiązani w instalacji fotowoltaicznej
Cała instalacja fotowoltaiczna działa w oparciu o pobieranie energii pochodzącej z promieniowania słonecznego oraz jej konwertowania na prąd zmienny, który płynie w naszych gniazdkach. Jest to tak zwana energia czerpana wprost ze słońca. Zadaniem inwertera jest właśnie przekształcanie energii słonecznej na energię elektryczną. Bez inwertera nasza domowa elektrownia po prostu nie ma racji bytu. Możemy mieć do czynienia z jednym, głównym falownikiem, jak również z produktami typu mini – montowanymi przy każdym panelu.
Dodatkowo inwerter ma inne zadania:
– optymalizuje pracę instalacji fotowoltaicznej,
– pozwala na zarządzanie całym systemem,
– rejestruje wszystkie dane eksploatacyjne,
– śledzi pobór, moc paneli,
– pełni rolę automatycznego wyłącznika w czasie awarii.
Jak widać z powyższego zestawienia to nie tylko panele fotowoltaiczne same w sobie odpowiadają za to, że możemy się cieszyć darmowym prądem. Dobry inwerter to klucz do sukcesu.
Rodzaje falowników
Na rynku dostępne są różnego rodzaju falowniki, które można bez żadnych problemów dopasować do rodzaju instalacji. Możemy je podzielić na:
– inwertery jednofazowe przeznaczone do bardzo małych instalacji,
– inwertery trójfazowe przeznaczone do dużych instalacji.
Ze względu na budowę falowników możemy wyróżnić następujące ich rodzaje:
– wysypowe,
– sieciowe,
– hybrydowe.