Jak odczytywać symbole blach trapezowych?

Jak odczytywać symbole blach trapezowych?

24 stycznia, 2023 0 przez redakcja serwisu

Blachy trapezowe mają bardzo różnorodne oznaczenia. Jedne dotyczą sposobu tłoczenia, inne określają zabezpieczenia antykorozyjne. Znając je, kupisz dokładnie taki materiał, jakiego potrzebujesz, bez konsultacji z fachowcami. Jeżeli chcesz lepiej rozumieć specjalistyczne symbole pokryć dachowych i świadomie się nimi posługiwać, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Jak czytać oznaczenia na blachach trapezowych?

Właściwa interpretacja oznaczeń na pokryciu blaszanym pozwala ocenić jego parametry eksploatacyjne. Oto zestawienie symboli i nazw, z którymi spotkasz się, kupując blachy trapezowe:

  • T – zgodnie z normą PN-EN 10027 oznaczenie stali przeznaczonej na wyroby walcowane z blachy ocynkowanej (stal walcowana na zimno);
  • T-35 – liczba po literze T oznacza podawaną w milimetrach wysokość przetłoczenia (profilu) blachy trapezowej;
  • E (economic) lub N (normal) – oznaczenia blach o tej samej wysokości profilu, lecz różniących się liczbą przetłoczeń;
  • Z275 – oznaczenie powłoki ocynku (275 g Zn na m2 blachy);
  • alucynk – to powłoka złożona z aluminium, cynku i minimalnej ilości krzemu (cynk zabezpiecza przed korozją, aluminium wzmacnia tę ochronę, a krzem zabezpiecza przed reagowaniem metali między sobą);
  • poliester (mat lub połysk) – zabezpieczająca powłoka polimerowa;
  • plastizol – zawiesina polichlorku winylu (PVC), która jest wykorzystywana jako warstwa ochronna blachy;
  • pural – mieszanka poliuretanu z żywicą, która zapewnia bardzo dobrą ochronę antykorozyjną.

Jaki jest najważniejszy parametr blachy trapezowej?

Najważniejszym parametrem blach trapezowych jest wysokość przetłoczenia. Dlaczego? Zagadnienie wyjaśnia ekspert z firmy Hanbud, producenta blaszanych pokryć dachowych: – Wysokość przetłoczenia decyduje o możliwym zastosowaniu blachy trapezowej. Do wykonania pokrycia dachu nadaje się blacha o profilu 14 mm (T-14) lub wyższym. Blachy T-7 czy T-8 nadają się na podbitki i do wykańczania elewacji. Z kolei T-35 czy T-55 przeznaczone są na duże połacie dachowe i na elewacje. 

Blachy trapezowe to chętnie wybierane pokrycia dachowe. Ich popularność wynika z dobrych parametrów użytkowych i bardzo atrakcyjnej ceny. Jeżeli potrafisz właściwie interpretować oznaczenia poszczególnych produktów, bez trudu wybierzesz odpowiedni materiał.