Jak wybrać bramę idealną?

Jak wybrać bramę idealną?

21 grudnia, 2021 0 przez redakcja serwisu

Bramy wjazdowe różnią się szeregiem parametrów, które wpływają zarówno na komfort ich użytkowania, jak i bezpieczeństwo. Aby wybrać model najlepszy dla siebie, należy brać pod uwagę mnóstwo czynników. Nie można bagatelizować żadnej kwestii związanej z jej trwałością oraz funkcjonalnością. O czym jeszcze pamiętać?

Cena bramy wjazdowej i jej jakość

Na pewno nie jest łatwo znaleźć bramę wjazdową, która będzie wyróżniać się zarówno wysoką jakością wykonania, jak i przystępną ceną. Dobrej jakości materiały z których jest ona wykonana to spory wydatek. Jeśli wymagamy ponadczasowej żywotności oraz bezawaryjnego działania przez długie lata, to trzeba liczyć się z wyższym kosztem inwestycji. W tanich modelach wykonanych z niskiej jakości surowców może po pewnym czasie pojawić się korozja lub irytujące skrzypienie.

Bezpieczeństwo użytkowania bramy wjazdowej

Wzmocniona budowa bramy wjazdowej jest gwarancją tego, że na obszar posesji nie wejdzie żadna niepowołana osoba. Automatyka pozwala na skuteczne zablokowanie mechanizmu i uniemożliwia jakąkolwiek siłową próbę jego otwarcia. Nie można jednak zapomnieć o tak istotnej kwestii jak bezpieczeństwo użytkowania. Wśród popularnych rozwiązań są między innymi lampy ostrzegawcze oraz alternatywnie stosowany sygnał dźwiękowy. Fotokomórka wykrywa niebezpieczeństwo, na przykład obiekt na trasie bramy, i zatrzymuje zamykanie do momentu usunięcia przeszkody. Na uwagę zasługuje też system łagodnego startu i zamykania. Mechanizm startuje powoli, zwiększając prędkość, a na ostatnim etapie spowalnia, aby zablokować się na końcowej pozycji. W nowoczesnych bramach mamy do czynienia także z systemem automatycznego zamykania.

Automatyka w bramach wjazdowych

Jeśli zależy nam na maksymalnej wygodzie to warto rozważyć zakup bramy wjazdowej sterowanej za pomocą pilota. Cena nie jest dużo wyższa od klasycznych rozwiązań i bardzo szybko docenimy komfort użytkowania. Współczesna technologia daje bardzo dużo możliwości. Jeden pilot może na przykład równocześnie obsługiwać kilka bram. Nie musimy także martwić się o jego zgubienie, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby zintegrować system sterujący w naszym samochodzie.

Siłowniki w bramach wjazdowych

Jeśli planujemy zakup bramy automatycznej, to koniecznie należy zwrócić uwagę na jakość siłowników. Muszą być one dopasowane do ciężaru oraz wymiarów konkretnego modelu skrzydła. Są one jednymi z najważniejszych elementów bramy, to na nich spoczywa bezawaryjne funkcjonowanie całego mechanizmu. Przy wyborze siłowników należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów, w tym m.in. minimalną temperaturę pracy. Siłowniki są zasilane energią elektryczną, ale warto mieć świadomość, że wybierając markowe rozwiązanie od renomowanego producenta nie trzeba obawiać się dużych wzrostów rachunków za prąd. Jeśli więc zależy nam przede wszystkim na szybkim otwieraniu i zamykaniu bramy, to trzeba liczyć się z wyraźnie większym wydatkiem.

Jaki typ bramy będzie najlepszy?

Wygląd bramy jest dla wielu inwestorów czynnikiem determinującym decyzję zakupową. Kwestie wizualne dotyczą zarówno jej układu i formy, jak i sposobu otwierania oraz zamykania. W pierwszym przypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dopasowanie jej do stylistyki zabudowań oraz aranżacji ogrodu.

Jeśli chodzi o modele bram wjazdowych, to mamy do czynienia z przesuwnymi oraz skrzydłowymi. Dla małych działek najlepszym rozwiązaniem będzie ten pierwszy typ. Warunkiem jest odpowiednia ilość miejsca po jednej ze stron ogrodzenia, tam gdzie porusza się skrzydło w trakcie otwierania.

Bramy jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe to rozwiązanie, które ogranicza jedynie nachylenie terenu. Jeśli jest zbyt duże, to pełne ich otwarcie nie będzie możliwe. Mogą być otwierane zarówno manualnie, jak i z pomocą elektrycznego siłownika. Sam mechanizm jest bardzo prosty – poruszają się one na zawiasach. Należy zwrócić uwagę na stabilność stalowych słupów oraz sztywność konstrukcji bramy. Rozwiązanie pasuje idealnie zarówno do klasycznego budownictwa, jak i nowoczesnego wzornictwa mieszkaniowego.