Jak wybrać kociołek żeliwny? Zobacz poradnik!

Jak wybrać kociołek żeliwny? Zobacz poradnik!

29 lipca, 2022 0 przez redakcja serwisu

Kociołek żeliwny jest doskonałym zakupem dla każdego, kto lubi przyrządzać dania na dworze i szuka alternatywa dla grillowania. Można przyrządzać w nim wiele pysznych dań, na przykład pieczonki, gulasze, leczo czy zupy. Jak wybrać najlepszy kociołek? Zobacz te porady!

Kociołek – na nóżkach czy wiszący?

Na początku trzeba zastanowić się, jaką konstrukcję kociołka wybrać. Obecnie najczęściej kupowany jest kociołek żeliwny – https://keffner.pl/pl/c/Kociolki-i-garnki-zeliwne/12 na nóżkach, ale można też spotkać się z kociołkami podwieszanymi, wiszącymi.

Kociołek na nóżkach umieszcza się bezpośrednio na ogniu, więc nie wymaga on stosowania dodatkowych akcesoriów. Ten do podwieszenia będzie potrzebować stelaża. Często znajduje się on już w zestawie lub trzeba dokupić go osobno.

Pojemność kociołka – jaka jest najlepsza?

Odpowiednia pojemność kociołka ma duże znaczenie, ponieważ dzięki niej można przyrządzić danie dla określonej liczby osób.

Największym powodzeniem cieszą się kociołki o pojemności 8 litrów, które bez problemów sprawdzą się na rodzinne spotkania. Można też spotkać się z kociołkami mniejszymi o pojemności około 4-6 litrów oraz większymi, które mają około 10-11 litrów.

Kociołek żeliwny emaliowany – czy warto go kupić?

Ostatnio w sklepach pojawiły się kociołki żeliwne pokryte dodatkową warstwą emalii. Czy warto kupić kociołek żeliwny emaliowany, a może zdecydować się na jego tradycyjną wersję?

Emaliowane kociołki są łatwiejsze w obsłudze. Znajdująca się w środku emalia powoduje, że kociołek można łatwo i dokładnie wyczyścić z użyciem środków czystości i wody. Istnieje jednak ryzyko popękania emalii.

Tradycyjny kociołek żeliwny bez emalii będzie wymagać odpowiedniej pielęgnacji. Po jego oczyszczeniu trzeba go pokryć olejem, by zapobiec pojawianiu się na nim śladów rdzy.

Akcesoria do kociołka żeliwnego – co warto kupić?

Do kociołków często producenci dodają różne akcesoria. Można też dokupić je we własnym zakresie. Czy warto się na nie zdecydować?

Bardzo pomocny może być uchwyt dociskowy do kociołka, który dodatkowo pomaga w jego przenoszeniu. Jest on dokręcany za pomocą śrub. Większość kociołków ma go w zestawie, więc nie trzeba go dokupować.

Można natomiast wybrać uchwyt do podnoszenia pokrywki kociołka, która nagrzewa się podczas przyrządzania dań.

Wybrane warianty kociołków mają też dodatkowy ruszt w środku, który pozwala na przyrządzanie na nim potraw.

Gdzie kupić kociołek żeliwny?

Dzisiaj kociołek żeliwny można z łatwością zakupić w wielu sklepach. Szeroka gama produktów dostępna jest w popularnych marketach, w sklepach internetowych. Warto zapoznać się z różnymi wariantami i wybrać kociołek dla siebie.