Jak wykorzystuje się formy wtryskowe?
2 stycznia, 2023Produkcja elementów z tworzyw sztucznych, gumy czy metali może odbywać się z zastosowaniem specjalnych narzędzi będących formami wtryskowymi. To właśnie na nich skupiamy się wobec tego w tym artykule. Dowiesz się więc z niego: czym tak właściwie jest forma wtryskowa, w jaki sposób jest ona produkowana oraz jakie jest jej główne zastosowanie.
Czym są formy wtryskowe?
Formy wtryskowe są narzędziami produkowanymi najczęściej ze stali węglowej, przeznaczonymi do wytwarzania produktów z zastosowaniem techniki wtryskiwania uplastycznionego tworzywa do formy. Składają się one przede wszystkim z odpowiednio zaprojektowanych przez specjalistów, takich jak producent opakowań CAD-production układów funkcjonalnych. Zalicza się do nich natomiast:
- płyty formujące,
- układy wlewowe,
- układy wypychania,
- układy chłodzenia,
- napędy płyt oraz segmentów.
Dodatkowo formy wtryskowe ze względu na swoją budowę i przeznaczenie dzielą się także między innymi na rodzaje:
- jedno lub wielogniazdowe,
- z jedną lub dwiema płaszczyznami podziału,
- z zimnokanałowym lub ciepłokanałowym układem wlewowym.
W jaki sposób powstają formy wtryskowe?
Proces powstawania formy wtryskowej można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest stworzenie projektu zgodnego z wytycznymi klienta i dobór materiału, z jakiego mają zostać wykonane formy wtryskowe do tworzyw sztucznych. Kolejnym etapem jest wykonanie dokumentacji technicznej, na podstawie której tworzona jest tak zwana forma próbna. Dzięki niej możliwe jest wyeliminowanie błędów, które będą miały wpływ na produkowane z ich wykorzystaniem detale z tworzyw sztucznych. Ostatnim etapem jest poprawienie projektu formy wtryskowej, tak aby spełniała ona wszelkie parametry oraz była pozbawiona wad wykrytych na etapie testów. Po jego zakończeniu może być już ona natomiast dopuszczona do produkcji.
W jakich branżach znajdują zastosowanie formy wtryskowe?
Formy wtryskowe po ich odpowiednim zaprojektowaniu umożliwiają na produkcje z tworzyw sztucznych różnorodnych elementów, nawet o skomplikowanych kształtach. Z tego względu znajdują one zastosowanie w produkcji seryjnej oraz wielkoseryjnej w wielu różnorodnych branżach. Najczęściej są one jednak wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle:
- maszynowym,
- medycznym,
- budowlanym,
- motoryzacyjnym,
- elektronicznym.