Jak zaaranżować ogród warzywny na posesji?

Jak zaaranżować ogród warzywny na posesji?

28 września, 2022 0 przez redakcja serwisu

Posesję przed swoim domem możesz zaaranżować na wiele sposobów. Osoby, które lubią przede wszystkim porządek i wypoczynek na świeżym powietrzu, powinny zadbać o równo przystrzyżony trawnik i wygodną strefę wypoczynkową. Na takiej posesji nie może zabraknąć także okazałych rabat kwiatowych czy oczka wodnego. Tak urządzona posesja nie musi jednak wykluczać miejsca, w którym będziesz uprawiał własne warzywa. Jak zaaranżować to miejsce, aby nie zakłócało aranżacji pozostałej części ogrodu?

Czym otoczyć posesję, a czym ogród warzywny przed domem?

Przed swoim domem możesz mieć zarówno elegancką strefę wypoczynkową z sofą i okazałym grillem, jak i przestrzeń, w której oddasz się swoim ogrodniczym pasjom i zasadzisz warzywa. Grządki z warzywami wymagają jednak dobrze przekopanej ziemi, która będzie mocno odznaczała się na równo przyciętym trawniku. Jak wydzielić obie strefy, aby cała aranżacja posesji na tym nie straciła?

Przede wszystkim zastanów się, gdzie ulokować grządki z warzywami. Wybierz do tego dobrze nasłoneczniony teren, ale jednak nieco oddalony od strefy wypoczynkowej. W wydzieleniu obu stref pomogą Ci płotki i żywopłoty. Całą posesję otocz wysokim płotem lub żywopłotem, który zapewni Ci prywatność podczas odpoczynku. Warzywne grządki z kolei możesz osłonić drewnianymi parawanami pokrytymi roślinnością lub niskim płotkiem, który jednocześnie zabezpieczy je przed dostępem pupili.

Płotek otaczający grządki warzywne może być wykonany z drewna lub metalu. Nie musi być tak wysoki jak główne ogrodzenie wokół posesji. Wysokość 120 cm będzie w zupełności wystarczająca, aby estetycznie otoczyć grządki i zabezpieczyć je przed dostępem psa. Materiał jego wykonania dopasuj do innych konstrukcji architektury ogrodowej, aby cała aranżacja była spójna ze stylem ogrodu. Zwróć również uwagę na kolorystykę ogrodzenia i wyposaż ogrodzenie w furtki ogrodowe.

Stwórz funkcjonalne wejście do ogrodu

Jeśli zdecydujesz się otoczyć swój warzywny ogród niskim płotem – nie zapomnij o wejściu. Możesz wykonać je na kilka sposobów. Najefektywniejsze są furtki ogrodowe. Możesz wybrać modele z zamkiem lub bez niego. Do ogródka warzywnego, który znajduje się w wydzielonej strefie na posesji, zamykana na klucz furta nie jest wcale potrzebna. Modele te są przeznaczone do zewnętrznych ogrodów działkowych.

Samą furtkę ogrodową możesz ozdobić metalową pergolą. U jej podstawy zasadź pnące kwiaty np. róże, które z czasem otoczą całą pergolę i stworzą niezwykle atrakcyjne wejście do ogrodu. Jeśli na posesji nie masz psa, równie dobrze wejście na warzywne grządki możesz stworzyć jedynie z pergoli bez furtki. Oba rozwiązania dają niezwykłe efekty.

Posesja wokół domu może być nie tylko miejscem wypoczynku i rodzinnych przyjęć. Możesz uprawiać na niej także swoje warzywa i owoce. Aby jednak grządki warzywne nie niszczyły aranżacji całego ogrodu, koniecznie wydziel je i zasłoń estetycznym płotem lub drewnianymi parawanami. Nie zapomnij o furtce, która pozwoli Ci swobodnie wejść do strefy. Niezwykły efekt uzyskasz, ozdabiając je pergolą z pnącą rośliną.