Jak zaprojektować przejścia szczelne przez ściany?

Jak zaprojektować przejścia szczelne przez ściany?

19 grudnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Jeżeli pierwsze etapy prac budowlanych zostaną przeprowadzone solidnie, pozwoli to uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości. Jedną z ważniejszych kwestii podczas każdej budowy, która ma duży wpływ na późniejszą eksploatację budynku jest właściwe poprowadzenie instalacji, które wymaga wykonania przejść szczelnych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zaprojektować przejścia szczelne przez ściany.

Czym są przejścia szczelne przez ściany?

Aby w budynku można było komfortowo funkcjonować, konieczne jest wyposażenie go w liczne instalacje, które najczęściej umieszcza się w podłogach lub ścianach. Dla fachowych ekip budowlanych zadanie to wydaje się dosyć proste, trzeba mieć jednak świadomość, że wymaga bardzo dużej dbałości o detale. O to, z czego to wynika, zapytaliśmy przedstawiciela Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.

Nawet najmniejsza nieszczelność pojawiająca się w związku z przygotowaniem instalacji mogłaby skutkować przedostającą się do środka wilgocią, a tym samym spowodować problemy związane z późniejszą eksploatacją budynków. Z tego powodu przed wykonaniem przejść szczelnych przez ściany, należy przeprowadzić analizę obciążeń wodą i wilgocią, a następnie dobrać rodzaj zabezpieczenia, które zostanie pogrążone w gruncie, wyjaśnia nasz rozmówca.

Najważniejsze etapy wykonania przejść szczelnych przez ściany

Po przeprowadzeniu analizy obciążeń wodą i wilgocią, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest przygotowanie otworów w murze. Aby właściwie spełniały one swoje funkcje, powinny być większe od prowadzonych przewodów. Następnie można umieścić w nich rury lub kable. Jeżeli poziom wody gruntowej jest wysoki i sięga ona powyżej fundamentów lub też budynki powstają na gruntach spoistych, które utrzymują wodę, należy szczególnie zadbać o szczelne wykonanie przejść i dodatkowo zabezpieczyć rury i kable izolacją wodochronną. Nowe technologie bazują na wykorzystaniu przepustów uszczelniających. Po umieszczeniu instalacji we właściwym miejscu i montażu pierścieni dociskowych, wciska się pomiędzy nie materiał uszczelniający, który ma za zadanie stworzenie pierścienia wokół przewodu. W zależności od technologii, dokręca się także specjalne nakrętki, które wywierają nacisk na otwory kabli, a tym samym zapewniają skuteczne uszczelnienie. Działania te gwarantują szczelność przejść w ścianach.