Jaka brama będzie najlepiej pasować do niewielkiego garażu? 

Jaka brama będzie najlepiej pasować do niewielkiego garażu? 

16 stycznia, 2023 0 przez redakcja serwisu

Garaż o niewielkiej przestrzeni to spore wyzwanie aranżacyjne – każdy centymetr kwadratowy jest w tym przypadku na wagę złota. Problemem może stać się zatem wybór bramy garażowej, która z jednej strony spełni nasze wymagania, a z drugiej zabierze jak najmniej cennego miejsca. Na jaki rodzaj drzwi garażowych postawić? Przedstawiamy możliwe rozwiązania.

Klasyczna brama rozwieralna – dobry pomysł przy dużym podjeździe 

Jeśli garaż jest naprawdę mały i ciasny, ale za to dysponujemy sporym podjazdem, warto rozważyć tradycyjną bramę rozwieralną. Jej największym plusem jest fakt, że w ogóle nie zabiera przestrzeni wewnątrz garażu – skrzydła drzwiowe otwierają się na zewnątrz. Ponadto jest to opcja tania i niezawodna, wpisująca się w modny styl retro. Minusem jest konieczność ręcznej obsługi, co bywa uciążliwe, oraz fakt, że by otworzyć taką bramę, potrzebujemy co najmniej 2 metrów wolnej przestrzeni przed garażem.

Bramy segmentowe lub uchylne 

Dwa najpopularniejsze typy, czyli bramy garażowe segmentowe i uchylne, mogą być montowane w niewielkich garażach pod pewnymi warunkami. Te pierwsze potrzebują miejsca albo pod sufitem (wymagane jest nadproże o wysokości minimum 10 cm), albo przy ścianie (zwężają garaż o około 5 cm). Sprawdzą się zatem np. przy garażach wąskich, ale dość wysokich. Ponadto nie zabierają miejsca przed wjazdem, co jest ich dużą zaletą.

Jeśli nadproże jest niskie, warto rozważyć montaż bramy uchylnej, do którego nadproże w ogóle nie jest potrzebne. Skrzydło bramy zabierze jednak trochę miejsca pod sufitem, gdzie trzeba zamontować prowadnice. Ponadto do ich otwierania niezbędna jest wolna przestrzeń przed wjazdem do garażu – tłumaczy pracownik firmy AMB, poznańskiego producenta okien i drzwi.

Minimum zajmowanego miejsca, czyli bramy rolowane 

Bardzo mało przestrzeni zajmują nowoczesne bramy rolowane, nawijane na wałek znajdujący się w kasecie. Kasetę tę trzeba zamontować tuż nad wjazdem do garażu – wewnątrz lub, jeśli miejsca jest naprawdę mało, na zewnątrz. Bramy rolowane sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie wysokość nadproża pozwoli na montaż kasety. To dobra opcja w przypadku garaży bardzo wąskich lub z przestrzenią pod sufitem zajętą przez rury, przewody i inne przeszkody uniemożliwiające instalację prowadnic.

Niezależnie od preferowanego typu bramy przed dokonaniem zakupu należy wykonać dokładne pomiary, a w razie wątpliwości poprosić o radę fachowca.