Jaki sprzęt można przewozić na lawetach i autolawetach?

Jaki sprzęt można przewozić na lawetach i autolawetach?

25 stycznia, 2023 0 przez redakcja serwisu

Najlepsi producenci projektują autolawety do przewożenia różnego typu pojazdów. Dzięki tej różnorodności transportować można zarówno auta uszkodzone i unieruchomione, jak i wymagające podczas przewozu specjalnych warunków. Dowiedz się, co można przewozić, wykorzystując nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, stosowane w autotransporterach.

Czym są autolawety?

Autolawety to specjalistyczne pojazdy wykorzystywane głównie do przewozu aut uszkodzonych na skutek kolizji drogowych lub unieruchomionych z powodu awarii. Można też nimi transportować inne pojazdy, które wymagają szczególnych warunków oraz samochody bez ważnych dokumentów dopuszczających do ruchu. Autolawety budowane są na podwoziach popularnych samochodów dostawczych, takich jak Mercedes Sprinter, Fiat Ducato, Opel Movano oraz Iveco Daily. Wyposażone są w platformy transportowe, najazdy aluminiowe oraz specjalistyczne urządzenia do załadunku i mocowania pojazdów. Ich produkcją zajmują się profesjonalne firmy, choćby takie jak producent lawet i najazdów Kegger z Bolesławca, który jest pionierem tej branży w Polsce i projektuje różnego typu autotransportery, również do przewozu sportowych i zabytkowych aut.

Jakie jest wyposażenie autolawet i co można nimi przewozić?

Należy wyraźnie podkreślić, że profesjonalne autotransportery nie służą do przewożenia dowolnych towarów. To precyzyjnie zaprojektowane zabudowy przystosowane do transportu pojazdów osobowych i dostawczych. Można też nimi przewozić inne pojazdy, takie jak quady i motocykle, a nawet lżejsze maszyny budowlane. Wszystkie autolawety wyposażone są w wytrzymałe i wygodne w obsłudze najazdy, wyciągarki i systemy mocowań, a niektóre również w skrzynki narzędziowe.

Różne typu autotransporterów

  • Autolawety z platformą hydrauliczną nie tylko sprawdzają się, jako pojazdy pomocy drogowej do transportu samochodów, ale również można nimi przewozić urządzenia i maszyny produkcyjne.
  • Autolawety do transportu niskich aut przeznaczone są do przewozu samochodów luksusowych i sportowych o niskim prześwicie.
  • Zamknięte autotransportery z zabudową kontenerową lub plandekową służą do przewożenia aut zabytkowych i ekskluzywnych, które wymają szczególnej ochrony.
  • Autolawety assistance ADAC dla pomocy drogowej są połączeniem pojazdu do przewozu aut i mobilnego warsztatu.