Jakie składniki powinny znaleźć się w karmie dla psa juniora?
16 września, 2022W odróżnieniu od psów dorosłych szczeniaki wykazują zwiększone zapotrzebowanie na białko i tłuszcz. Organizmy młodych zwierząt wciąż rosną, w związku z czym potrzebują większej ilości budulca. Większe jest również ich zapotrzebowanie na energię, której w menu szczeniaka nigdy nie powinno zabraknąć. Dobra karma dla psa Junior powinna zawierać także zestaw mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju wszystkich układów psiego organizmu.
Podstawowe składniki odżywcze w karmie dla szczeniaka
Wszystkie profesjonalne karmy dla psów juniorów charakteryzują się dużą gęstością kaloryczną, przy czym proporcja białek i tłuszczów jest korzystniejsza na rzecz tych pierwszych. Po prostu w diecie młodego psa powinno być dużo białka, substancji niezbędnej do budowy mięśni i organów wewnętrznych rosnącego zwierzęcia. Najlepiej, jeśli jego źródłem jest mięso i podroby. Karma dla psa Junior powinna zawierać również łatwo przyswajalny zwierzęcy tłuszcz, który stanowi podstawowe źródło energii dla ruchliwego, młodego zwierzęcia. Oczywiście psy są w stanie trawić niektóre węglowodany, ale przyswajalność substancji pochodzenia roślinnego jest mniejsza. Dlatego najlepiej sięgać po karmy o wysokiej zawartości mięsa i obniżonej zawartości wkładu roślinnego, zwłaszcza zbożowego.
Makroskładniki w diecie młodego psa
Dostarczenie psiemu juniorowi odpowiedniej ilości kalorii w formie zwierzęcego białka i tłuszczu nie wystarczy, by zaspokoić jego wszystkie potrzeby żywieniowe. Dobrej jakości karma dla psa Junior powinna zawierać również niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego organizmu zwierzęcia witaminy i minerały. W przypadku szczeniąt szczególnie ważne jest dostarczenie zwierzęciu fosforu i wapnia, oczywiście we właściwej proporcji. To pierwiastki odpowiedzialne za mocne kości i zęby, czyli coś, co jest naturalnym atrybutem każdego psa, niezależnie od rasy. Stosując profesjonalną karmę dla psa juniora, mamy większą pewność, że dostarczymy zwierzęciu wszystkich mikroskładników, jakich potrzebuje jego młody organizm.
W codziennym menu młodego psa, który wciąż rośnie i jeszcze nie osiągnął dojrzałości, nie powinno zabraknąć wartościowych składników odżywczych pochodzenia odzwierzęcego. Bazą karmy dla psich juniorów powinno być mięso i podroby oraz tłuszcz zwierzęcy. Do pożywienia przeznaczonego dla młodych psów dodaje się również oleje rybne, które są źródłem wartościowych kwasów tłuszczowych, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania wielu organów wewnętrznych, a także wapń i fosfor dla zdrowych kości.