Kiedy pojazd kwalifikuje się do oddania na złom?

Kiedy pojazd kwalifikuje się do oddania na złom?

1 grudnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Oddanie pojazdu na złom czeka niemal każdego kierowcę – zdarza się to najczęściej wtedy, kiedy samochód nie nadaje się już do użytku. Taka decyzja nie jest łatwa, jednak konieczna. Zużyty, uszkodzony lub niesprawny samochód oddaje się do profesjonalnej stacji demontażu pojazdów. Złomowanie pojazdów nie odbywa się od razu. Musi zostać spełnionych kilka podstawowych kroków i formalności. Jakie pojazdy natychmiastowo klasyfikują się pod złom?

Jakie pojazdy nadają się do złomowania?

Pojazd kwalifikuje się do oddania na złom w pewnych momentach. Czasem decydują osobiste odczucia, a innym razem stan faktyczny. Pierwsza sprawa wiąże się z potrzebą nieustannych inwestycji i kosztownych napraw. Czasem takie koszty mogą przekraczać wartość samego pojazdu. Złomowanie pojazdów pozwala na zaoszczędzenie trochę pieniędzy, które można przeznaczyć na zakup nowego auta.

Druga sprawa, kiedy samochodów kwalifikuje się do złomowania, wiąże się ze stanem faktycznym. Niesprawność auta może – przykładowo – wynikać z wypadku, kolizji. Kiedy ubezpieczyciel poszkodowanego auta stwierdzi tzw. „szkodę całkowitą”, naprawa pojazdu będzie nieopłacalna. Stan faktyczny to także zużycie samochodu – nie przejdzie on corocznego badania technicznego i nie zostanie dopuszczony do dalszego ruchu. Taki pojazd też kwalifikuje się do złomowania.

Gdzie dokonać złomowania pojazdów?

Złomowanie pojazdów odbywa się w profesjonalnych, legalnych stacjach demontażu pojazdów. Przykładem jest Autozłom 24h w Katowicach. Zanim samochód zostanie odebrany i zakupiony przez auto skup, muszą zostać wykonane formalności. Następuje diagnoza w punkcie skupu. Kasacja każdego auta wymaga także przedstawienia pełnej dokumentacji – dowodu rejestracyjnego, dokumentu tożsamości właściciela, umowy kupna samochodu. Po przekazaniu zapłaty za wrak (najczęściej w gotówce), pracownicy stacji demontażu pojazdów sprawdzają, czy jakieś części eksploatacyjne oddanego samochodu nadają się do dalszego użytkowania. Mogą to być – przykładowo – lusterka, elementy elektroniki, elementy deski rozdzielczej.

Dawny właściciel otrzymuje od stacji demontażu pojazdów zaświadczenie o kasacji, z którym musi udać się do miejscowego Wydziału Komunikacji. Dzięki temu będzie mógł zrezygnować z kosztownego ubezpieczenia OC (ewentualnie otrzymać nadwyżkę).