Kiedy warto wykonać badanie EKG?

Kiedy warto wykonać badanie EKG?

25 sierpnia, 2023 0 przez redakcja serwisu

Badanie elektrokardiograficzne, czyli EKG, to nieinwazyjna metoda stosowana w celu oceny pracy serca. Polega na rejestrowaniu elektrycznej aktywności serca i jest szeroko stosowane w medycynie, gdyż pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Chociaż EKG jest badaniem powszechnie dostępnym, warto zastanowić się, kiedy wykonanie tego badania jest uzasadnione i jakie sytuacje mogą wymagać jego przeprowadzenia.

Objawy sugerujące nieprawidłową pracę serca

Performing an EKG may be necessary in the case when we notice some alarming symptoms that could be indicative of heart problems. Dolegliwości takie jak ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, omdlenia lub niemiarodajność tętna mogą sygnalizować zaburzenia pracy serca i stanowić podstawę do wykonania EKG. Warto pamiętać, że takie objawy mogą być również wynikiem innych schorzeń, jednak wykonanie EKG pozwoli na potwierdzenie lub wykluczenie problemów związanych z pracą serca.

Badania profilaktyczne i kontrolne

Elektrokardiogram może być również wykonywany w ramach badań profilaktycznych lub kontrolnych. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka, tj. osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe, palacze czy osoby z nadwagą powinny regularnie kontrolować pracę swojego serca. To samo dotyczy osób, które mają w rodzinie przypadki chorób sercowo-naczyniowych, gdyż istnieje ryzyko dziedziczenia tego typu schorzeń. Wykonanie badania EKG w Jarocinie może pomóc w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości na wczesnym etapie i umożliwić wdrożenie odpowiedniego leczenia.

EKG przed lub po wysiłku fizycznym

W niektórych przypadkach badanie EKG może być wykonane przed rozpoczęciem intensywnego wysiłku fizycznego lub tuż po jego zakończeniu. Dotyczy to zwłaszcza osób planujących podjęcie treningów sportowych, bądź uczestnictwo w zawodach sportowych czy maratonach. Tego typu badanie – często nazywane testem wysiłkowym – pozwala ocenić, jak serce reaguje na zwiększone obciążenie i czy istnieją przeciwwskazania do intensywnej aktywności fizycznej. Test wysiłkowy może również być stosowany w celu oceny skuteczności leczenia chorób serca oraz monitorowania postępów pacjenta podczas rehabilitacji po zawałach czy operacjach kardiochirurgicznych.