Kolagen do picia i na stawy – poznaj jego działanie oraz właściwośći

Kolagen do picia i na stawy – poznaj jego działanie oraz właściwośći

23 czerwca, 2022 0 przez redakcja serwisu

Czy naprawdę możemy wpływać na naszą skórę od wewnątrz? Nutraceutyki są obecne na rynku kosmetycznym od dawna, ale wielu ekspertów wciąż kwestionuje ich skuteczność. Jednak wraz z wiekiem coraz bardziej atrakcyjna staje się koncepcja stosowania suplementów kosmetycznych, takich jak kolagen do picia, w celu zwalczania zmarszczek. W końcu metoda ta, w przeciwieństwie do zastrzyków i operacji plastycznych, jest całkowicie bezbolesna.

Kolagen – czym jest, jakie ma właściwości i jak wpływa na zdrowie?

Kolagen jest najbardziej rozpowszechnioną formą białka w organizmie. 25-35% wszystkich białek w naszym organizmie to kolagen. Pełni rolę szkieletu strukturalnego, który utrzymuje mięśnie w stanie jędrności, a skórę w stanie napięcia. Z wiekiem jego synteza spada, skóra i mięśnie tracą objętość i elastyczność, pojawiają się zmarszczki. Wtedy właśnie ma sens przyjmowanie suplementów kolagenowych, nie zaniedbując przy tym odżywiania. Kiedy spożywasz posiłki bogate w białko, organizm wykorzystuje aminokwasy z białka do syntezy kolagenu. Jednak wystarczające spożycie białka nie gwarantuje, że skóra będzie produkować kolagen w wystarczających ilościach. W tym procesie ważne są również żelazo i witamina C. Dieta, w której ich brakuje, może upośledzać syntezę kolagenu – ostrzegają dietetycy.

Produkty zawierające kolagen

Lista produktów spożywczych: buliony mięsne i wędliny, kurczak, ryby morskie i skorupiaki, białka jaj, owoce cytrusowe, jagody (szczególnie bogate w witaminę C), czosnek, zielenina, rośliny strączkowe, nerkowce, pomidory, papryka.

Z drugiej strony, kolagen nie jest dostępny dla wegetarian, ponieważ jest to produkt wyłącznie pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianie powinni zatem włączyć do swojej diety więcej pokarmów zawierających składniki kolagenu – lizynę (orzeszki ziemne), prolinę (kiełki pszenicy) i kelp (źródło kwasu hialuronowego). Można również sięgnąć po specjalne suplementy diety zawierające te aminokwasy.

Jakie są korzyści z kolagenu do picia?

Według dietetyków, kolagen w proszku to świetny sposób na wsparcie organizmu ogólnie, a w szczególności skóry, jeśli nie jesteś pewna swojej diety. Kolagen do picia jako suplement może  być stosowany, jeśli ilość białka w diecie jest niska, a ilość składników odżywczych pozostawia do życzenia. Chcesz mieć sprężyste mięśnie i skórę – wspieraj swój organizm suplementami z kolagenem. Ich przyjmowanie jest szczególnie pomocne w podróży, w stresie, przy problemach z jelitami lub przy stosowaniu restrykcyjnej diety.

Czy suplementy kolagenowe działają?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kolagen do picia i jego przyjmowanie jest przydatne, jeśli w Twoim organizmie występują niedobory pewnych składników odżywczych. Ale jak działa picie kolagenu? Dermatolodzy uważają, że picie kolagenu jest z pewnością skuteczne, ale z jednym zastrzeżeniem: może on być wykorzystywany przez organizm do celów innych niż te, do których go przyjmujemy. Na przykład suplementy kolagenowe przeznaczone do ujędrniania skóry i zwalczania zmarszczek mogą być wykorzystywane przez organizm do wzmacniania tkanki kostnej lub chrzęstnej, czyli tam, gdzie istnieje pilna potrzeba, której nie jesteśmy świadomi. Innymi słowy, organizm może zaniedbać stronę estetyczną na rzecz praktycznej i wykorzystywać kolagen w organizmie nie do walki ze zmarszczkami. Jednak w każdym przypadku suplementy działają i stanowią dobre wsparcie dla organizmu.

 Jakie maseczki i kremy zwiększają syntezę kolagenu w skórze?

Istnieje sprawdzony w praktyce składnik, który stosowany miejscowo stymuluje produkcję kolagenu w skórze. Jest to retinol. Jeśli więc chcesz wspomóc strukturę kolagenu, stosuj maseczki i kremy z retinolem i jego pochodnymi – retinoidami. Retinol wspomaga odnowę skóry i zwiększa produkcję kolagenu, którego ilość zaczyna spadać po 30. roku życia. Warto jednak pamiętać, że retinol nie jest składnikiem łatwym do stosowania. Skóra, która nigdy nie miała do czynienia z retinolem, może zareagować podrażnieniem, suchością i łuszczeniem się. Dlatego należy starać się stosować produkty z retinolem stopniowo, zgodnie z zaleceniami kosmetyczki. Twój kosmetyczka może pomóc Ci znaleźć kosmetyki o łagodnych formułach, które będą stosowane na początku, dopóki skóra nie przyzwyczai się do retinolu.

Przyjmowanie suplementów nie gwarantuje idealnie lśniącej skóry, mocnych paznokci i włosów. Nie zaczniesz się wyginać i rozciągać jak hinduski jogin. Twój organizm sam zdecyduje, gdzie w pierwszej kolejności zastosować dodatkowy kolagen. Dlatego w celach profilaktycznych warto nie tylko pić suplementy, ale także włączyć do codziennej diety produkty zawierające to białko.

Co to jest dieta kolagenowa?

Aby Twój organizm mógł w naturalny sposób uzyskać wystarczającą ilość kolagenu, istnieje kilka kluczowych składników, które powinieneś włączyć do swojej diety. „Upewnij się, że w Twojej diecie znajduje się wystarczająca ilość białka, żelaza i witaminy C. Białko można znaleźć w mięsie, rybach, owocach morza, roślinach strączkowych, nasionach i orzechach. Żelazo można znaleźć w sałatach liściastych i zielonych warzywach. Witamina C – znajduje się w jagodach i owocach, takich jak czarne porzeczki, truskawki, maliny, wiśnie, jagody goji, pomarańcze, mandarynki i cytryny. Ale suplementy kolagenowe takie jak kolagen do picia też nie zaszkodzą, a wręcz wspomogą regenerację organizmu.

Źródła:

  1. https://dietetyk.edu.pl/czym-jest-kolagen-do-picia-opinie-skutki-uboczne/
  2. https://dietetyk.edu.pl/kolagen-w-tabletkach-i-do-picia/
  3. https://dietetyk.edu.pl/najlepszy-kolagen-ranking-i-opinie/