Krycie dachów – przegląd dostępnych materiałów
10 października, 2022Blacha, asfalt, specjalnie przygotowane do tego celu drewno, a może ceramika? Dostępnych materiałów, które można wykorzystać jako pokrycie dachowe, jest na rynku dużo. To oznacza, że przed podjęciem wyboru, należy zapoznać się z wszelkimi opcjami po to, żeby dobrać rozwiązanie, które sprawdzi się wytrzymałościowo najlepiej w lokalnych warunkach atmosferycznych. Które materiały zasługują na szczególne uznanie klientów?
Czego użyć do budowy dachu?
Do najważniejszych etapów budowy domu należy wybór materiału służącego do krycia dachów. W Warszawie i innych największych miastach Polski klienci coraz częściej decydują się na użycie dachówek ceramicznych. Jakie są inne tworzywa i surowce, o których warto wiedzieć? Są to m.in.:
- dachówki cementowe;
- płyty wykonane z łupka;
- płaty drewna;
- gonty;
- pokrycia bezspoinowe;
- blachodachówki;
- płyty bitumiczne;
- płyty włóknisto-cementowe;
- papa asfaltowa;
- blacha ocynkowana.
Przy wyborze odpowiedniego materiału do krycia dachów warto uwzględnić jego cenę, trwałość, wygląd oraz zalety/wady indywidualne. Przykładowo, blachodachówki mogą sprawdzić się lepiej na terenach, w których dzienna temperatura jest niska. Dlatego, że szybko się nagrzewają, nie sprawdzą się w miejscach, które nie są zacienione i w domach, na które promienie słoneczne padają bezpośrednio. W tym przypadku lepszym wyborem będą dachówki ceramiczne.
Potencjalne remonty dachów – jaki materiał będzie najłatwiejszy do naprawienia?
Zdaniem dekarzy w Warszawie – najłatwiej remontuje się dachy wykonane z dachówek ceramicznych. Nic dziwnego, ze względu na ich budowę łatwo zastąpić ubytki nowym materiałem, w przypadku gdy np. podczas groźnej wichury, łamiące się drzewa pobliskich drzew spowodowały straty. Oprócz oszczędności czasowej podczas pracy zleceniobiorcy, dla klienta oznacza to oszczędność finansową, jako że będzie mógł kupić mniejszą ilość surowca potrzebnego do przeprowadzenia napraw.
Dach jest wizytówką domu – powinien być wykonany z materiału ładnego, wytrzymałego i taniego w eksploatacji.