Lampy oświetleniowe z czujnikami ruchu – gdzie warto je montować?

Lampy oświetleniowe z czujnikami ruchu – gdzie warto je montować?

21 października, 2022 0 przez redakcja serwisu

Lampa w połączeniu z czujnikiem ruchu jest bardzo praktycznym duetem. Gdzie warto ją zamontować? Zobacz działanie oraz zastosowanie lamp współpracujących z czujnikami ruchu!

Jak działa lampa z czujnikiem ruchu?

Lampy mogą być uruchamiane ręcznie na żądanie po naciśnięciu przycisku, ale również mogą być one włączane automatycznie.

W tym celu lampy oświetleniowe najczęściej współpracują z czujnikami ruchu, które pozwalają na wykrywanie go w określonym obszarze, a następnie uruchamiają lampę.

Tego rodzaju lampy wykorzystują różne typy czujników ruchu, na przykład mogą być to czujniki laserowe, mikrofalowe, czujniki na podczerwień, czyli PIR. Różnią się one swoim sposobem działania, co przekłada się też na ich właściwości. Przykładowo czujniki PIR wykrywają ciepło i mogą one wykrywać tylko obecność człowieka, a nie zwierząt, natomiast czujniki laserowe i mikrofalowe bazują na wykrywaniu obecności.

Warto też wskazać, że lampy oświetleniowe mogą współpracować z innymi typami czujników, na przykład z czujnikami zmierzchowymi, które wykrywają brak światła i wtedy uruchamiają lampy.

Gdzie najczęściej używane są lampy z czujnikami?

Lampy wyposażone w czujniki mają zróżnicowane zastosowanie i mogą być one montowane zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzu.

Na zewnątrz lampy oświetleniowe z czujnikami najczęściej montowane są w miejscach jak:

  • place
  • podwórka
  • strefy wejściowe do budynków
  • furtki
  • garaże

Zastosowanie lamp pozwala wtedy na automatyczne uruchomienie oświetlenia przy wykryciu ruchu. To powoduje, że przestrzeń oświetlona jest bez konieczności uruchamiania ręcznego lampy, co jest nie tylko wygodne, ale również bezpieczne.

Ponadto lampy oświetleniowe wykorzystujące czujniki ruchu mogą być używane w obiektach. W domach jednorodzinnych są one często stosowane na korytarzach oraz na klatkach schodowych. Pozwalają wtedy na automatyczne włączenie światła, gdy korzysta się z tych przestrzeni.

Również oświetlenie tego typu może być zastosowane w meblach, na przykład może ono służyć do oświetlania szaf, szuflad. Gdy otworzy się mebel, oświetlany jest on automatycznie i dzięki temu od razu widać jego zawartość.

Gdzie kupować lampy z czujnikami ruchu?

Lampy oraz współpracujące z nimi czujniki ruchu, a także lampy oświetleniowe wyposażone we wbudowane czujniki można obecnie kupować w różnych sklepach, między innymi popularnych marketach, sklepach z oświetleniem, sklepach z elektroniką.

Duży wybór lamp wraz z czujnikami ruchu dostępny jest również w sklepach internetowych, które zapewniają błyskawiczną dostawę do kupującego.