Lato, lato wszędzie – co robić, gdy zgubimy smartfon w czasie wakacyjnego wyjazdu?

Lato, lato wszędzie – co robić, gdy zgubimy smartfon w czasie wakacyjnego wyjazdu?

17 czerwca, 2022 0 przez redakcja serwisu

Zbliża się sezon urlopowy, czas więc na parę porad co robić, gdy zgubimy telefon w czasie wyjazdu oraz w jaki sposób tego uniknąć. Jeżeli wcześniej odpowiednio przygotujemy się na taką ewentualność, prawdopodobnie odzyskamy naszą zgubę.

Lokalizowanie smartfona

Dostęp do menedżera urządzeń Android mamy na każdym urządzeniu działającym pod kontrolą systemu Google. Dzięki niej ze sporą dokładnością poznamy lokalizację urządzenia, zadzwonimy na nie, by łatwiej je znaleźć, i ustawimy hasło na ekran główny. Możemy również zainstalować G DATA Mobile Security, dzięki czemu zapewnimy sobie nie tylko możliwość zlokalizowania zgubionego urządzenia, ale też ochronimy je przed inwazyjnymi aplikacjami. W ostateczności wymażemy też z telefonu całą zawartość – ta opcja przyda się, jeżeli będziemy już pewni, iż nasz smartfon został skradziony i nie będziemy chcieli, by osoby trzecie miały dostęp do naszych poufnych danych.

Jeżeli jesteśmy jednak posiadaczami iPhone’a lub iPada, możemy skorzystać z usługi Find my iPhone, która dostępna jest w ustawieniach. A jeśli zainstalujemy oprogramowanie G DATA, z pomocą platformy ActionCenter nie tylko zlokalizujemy urządzenie, ale jeśli jesteśmy blisko, możemy aktywować w nim sygnał dźwiękowy, nawet jeśli telefon jest w trybie cichym.

Smartfon sam w Nowym Jorku

Tak jak nie zostawia się bagażu bez nadzoru, tak i Twoje urządzenie nie powinno być zostawiane samo – szczególnie w obcym miejscu, a tych przecież w trakcie wakacji nie brakuje.

Nigdy nie kładź urządzenia na blacie stołu w restauracji, ani nie zostawiaj go w pokoju hotelowym (jeżeli już musisz, skorzystaj z hotelowego sejfu, a nie szafki czy stolika). Gdy używasz telefonu jako nawigacji, łatwo jest o nim zapomnieć i zostawić go na desce rozdzielczej. Pozostawienie smartfona w łatwo zauważalnym miejscu zwiększa ryzyko kradzieży!

Jeśli telefon zostanie zgubiony lub skradziony, należy skontaktować się z operatorem. Może on tymczasowo zawiesić naszą usługę, co uniemożliwi innym korzystanie z naszego urządzenia i nie obciąży nas opłatą za przesyłanie danych.

Więc gdzie go trzymać?

Wyjeżdżając w obce miejsce jesteśmy narażeni na kieszonkowców, dlatego najlepszym miejscem do przechowywania telefonu jest przednia kieszeń spodni, bądź torebka, którą można trzymać z przodu ciała. Torby na ramię (szczególnie otwarte!) lub plecaki są łatwym łupem dla złodzieja, a taka nereczka czy saszetka są zdecydowanie trudniejszym celem.

Najważniejszą zasadą jest “nie panikować”. Wiemy, że w sytuacji zgubienia urządzenia jest to dosyć trudne, ale najważniejsze to zachować spokój, zablokować dostęp do smartfona i spróbować go zlokalizować, chociażby przy użyciu aplikacji, które wymieniliśmy wcześniej.