Likwidacja szkód z OC sprawcy – jak to wygląda w praktyce?
4 grudnia, 2022Wypadek komunikacyjny najczęściej prowadzi do uszkodzeń pojazdu. W takich przypadkach zwykle konieczne okazuje się umówienie na wizytę u blacharza lub lakiernika. Z uwagi na to, że taki serwis może być kosztowny, nie każdy się na niego decyduje. Warto jednak pamiętać, że będąc poszkodowanym w takim zdarzeniu, można starać się o likwidację szkód z OC sprawcy. Jak to zrobić? Jak przebiega procedura?
Kiedy możliwe jest zgłoszenie szkody i jakie dokumenty są do tego niezbędne?
Na początek warto wspomnieć pokrótce, kiedy możliwe jest rozpoczęcie procedury likwidacji uszkodzeń samochodu na koszt ubezpieczyciela winnego zdarzenia. Otóż na likwidację szkód z OC sprawcy można się zdecydować, jeżeli doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Cały proces rozpoczyna się już w momencie, w którym doszło do kolizji albo do wypadku. Jeżeli natomiast chodzi o niezbędne dokumenty, to w pierwszej kolejności warto udokumentować zdarzenie i powstałe szkody.
Jeżeli wypadku nie nagrała kamera samochodowa, to należy zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia oraz wszystkich uszkodzeń, które się pojawiły w obu samochodach. Kolejną kwestią jest oświadczenie kierowców albo notatka sporządzona przez policję. Z pierwszym dokumentem mamy do czynienia w przypadku kolizji, a z drugim w przypadku wypadku (wówczas na miejsce zdarzenia należy wezwać funkcjonariuszy).
Co po skompletowaniu stosownych dokumentów?
Po przygotowaniu dokumentów i zdjęć z miejsca zdarzenie można rozpocząć właściwą procedurę. O to, jak to wygląda krok po kroku, zapytaliśmy specjalistę z firmy zajmującej się likwidacją szkód Real Auto Service Studio z Warszawy, który wyjaśnił:
– Często zdarza się tak, że aby usunąć szkodę w pojeździe, w pierwszej kolejności trzeba się zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak w naszym serwisie stajemy naprzeciw oczekiwaniom Klientów i staramy się ograniczyć ich zaangażowanie do minimum. Właśnie dlatego w ramach usługi zajmujemy się zgłoszeniem szkody oraz wykonaniem naprawy. Oprócz finalizacji procedury z ubezpieczycielem przeprowadzimy też profesjonalną wycenę usunięcia szkody oraz pomożemy w otrzymaniu samochodu zastępczego.
Jak widać, wybierając doświadczony i ceniony serwis, nie trzeba robić zbyt wiele, jeśli chodzi o procedurę usunięcia szkody. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest zapoznanie się z propozycją ubezpieczyciela – często zdarza się tak, że jest satysfakcjonująca, czasami jednak pokrzywdzony chce złożyć odwołanie. Wówczas procedura trwa nieco dłużej, jednak najważniejsze jest satysfakcjonujące załatwienie sprawy.