Majówka – zakupy w galerii handlowej

Majówka – zakupy w galerii handlowej

20 kwietnia, 2022 0 przez Janusz Karłowicz

W 2022 roku majówka, czyli okres od 1 do 3 maja, zaczyna się w niedzielę, a kończy we wtorek. To oznacza, ze ostatni dzień, kiedy będzie można zrobić zakupy przed wiosennym wypoczynkiem, wypada w sobotę. Sprawdź, jak zaplanować zakupy w galerii handlowej i czy istnieje jakaś alternatywa, jeśli zapomnisz o chlebie lub ważnym składniku do obiadu.

Jak zaplanować zakupy na majówkę?

Majówkę warto planować najpóźniej ostatniego tygodnia kwietnia. Jeśli zakupy zostawisz na ostatnią chwilę, wówczas z dużym prawdopodobieństwem utkniesz w długiej kolejce do kasy, będziesz musiał/a przepychać się pomiędzy regałami i innymi ludźmi lub narazisz się na wrzawę, która wtedy panuje w galeriach handlowych. To wątpliwa przyjemność, dlatego już wcześniej zastanów się, czego będziesz potrzebował/a w trakcie majówki.

Zakupy na majówkę dopasuj do tego, jak zamierzasz ją spędzić. Być może udajesz się nad morze, chcesz oddać się rozrywce w gronie przyjaciół lub wybierasz się na grilla do rodziny. Zrób listę niezbędnych artykułów spożywczych, ubrań, kosmetyków, a także prezentów, jeśli idziesz w gości. Następnie wybierz się do centrum handlowego w czwartek lub piątek. Jeśli nie musisz, staraj się unikać soboty, ponieważ to właśnie wtedy najwięcej osób pójdzie na zakupy. Co więcej, ze względu na majówkę spędzą oni tam znaczenie więcej czasu niż zazwyczaj, co dodatkowo przyczyni się do korków przed kasami.

Zapomniałem/am o ziemniakach! Czy w majówkę da się zrobić zakupy?

Nawet jeśli zaplanujesz majówkę najlepiej, jak potrafisz, możesz się okazać, że zapomnisz o czymś bardzo istotnym. Chleb, potrzebny składnik do obiadu, a może krem z filtrem? Bez nich się nie obędzie! 1 i 3 maja większość sklepów jest ustawowo zamkniętych. Otworzą się tylko te, w których właściciel stanie za ladą. W praktyce więc będzie ich nie wiele. Jeśli jednak czegoś Ci zabraknie w trakcie majówki, postaraj się znaleźć niewielki, osiedlowy sklepik. Te najczęściej pozostaną czynne. Pamiętaj również, że wszystkie sklepy ponownie otworzą się 2 maja.

Ponadto zakaz handlu nie będzie obowiązywał także placówek z poniższej listy. Być może to właśnie tam znajdziesz niezbędną rzecz. Należą do nich:

  • stacje paliwowe;
  • kwiaciarnie lub punkty, w których przeważa handel kwiatami;
  • apteki;
  • sklepy z pamiątkami oraz dewocjonaliami;
  • punkty, w których przeważa handel prasą, biletami komunikacji miejskiej czy kuponami gier losowych;
  • poczty;
  • sklepy przy dworcach i na lotniskach;
  • piekarnie, cukiernie i lodziarnie.

Warto jednak podkreślić, że choć ustawodawca nie wymaga zamknięcia tych placówek, to niejednokrotnie są one nieczynne. Wiele osób chce mieć wolne podczas majówki, dlatego rezygnuje z prowadzenia działalności w tym okresie. Kupienie ziemniaków czy chleba wcale może nie być takie proste.

Czy wszystkie galerie handlowe na majówkę są zamknięte?

Teoretycznie tak, w praktyce niekoniecznie. Prawo nakłada na właścicieli sklepów odzieżowych, elektronicznych czy spożywczych zakaz handlu 1 i 3 maja. Galeria handlowa w niemalże każdym mieście jest więc wówczas zamknięta. Wyjątkiem są centra zlokalizowane przy dworcach, np. Galeria Krakowska w Krakowie. Tam mogą być otwarte punkty gastronomiczne, sklepy spożywcze oraz inne punkty niezbędne dla podróżujących. Jeśli więc mieszkasz w dużym mieście obok dworca, będziesz mógł/mogła tam dokupić potrzebne rzeczy.

Restauracje i kawiarnie w majówkę

Restauracji oraz kawiarni nie obowiązuje zakaz handlu w dni ustawowo wolne od pracy. Ta sama reguła tyczy się zarówno 1 maja, jak i 3. Jeśli więc w tym okresie chcesz się wybrać na kolację na mieście, wypić kawę z przyjaciółką czy zjeść pyszne ciastko, jak najbardziej jest to możliwe. Niestety większość galerii handlowych na czas majówki zamyka także punkty gastronomiczne. Ich otwarcie nie ma dla nich sensu ekonomicznego, ponieważ w centrach i tak nie przebywają ludzie. Czasami w ogóle nie da się wejść do takiej galerii – otwiera się ona dopiero 2 lub 4 maja. Jeśli więc w takim miejscu znajduje się Twoja ulubiona restauracja, skorzystaj z niej przed lub po majówce.