Mieszanki traw – czym się kierować przy ich wyborze?

Mieszanki traw – czym się kierować przy ich wyborze?

23 sierpnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Trawnik stanowi część reprezentacyjną naszego ogrodu. Każdemu z nas zależy na tym, by zawsze prezentował się on nienagannie. Decydując się na zasianie trawnika trzeba wziąć jednak pod uwagę kilka kryteriów. Podstawowym z nich jest cel użytkowania. Pod konkretny cel dobierany jest konkretny rodzaj mieszanki. Jakie typy rozróżnimy i kiedy najlepiej ich używać? Podpowiadamy.

Mieszanki traw – jakie są ich rodzaje?

Przed dokonaniem wyboru należy wiedzieć jakie mieszanki traw oferują sklepy ogrodowe. Najczęściej wykorzystywanym w przydomowym ogrodzie typem jest bez wątpienia trawa uniwersalna. Charakteryzuje się ona dużą odpornością na deptanie, a przy tym prezentuje się estetycznie. Innym rodzajem jest trawa ozdobna. Jest to rodzaj dekoracyjnego trawnika, który jest jednak mało odporny na deptanie. W przypadku jego uszkodzenia z pomocą przychodzi trawa regeneracyjna. Jej zadaniem jest uzupełnić braki w nawierzchni.

Innym rodzajem jest trawa sportowa. Dedykowana jest ona specjalnie pasjonatom sportu. Jej źdźbła są sprężyste, wytrzymałe i odporne na deptanie. Jest to opcja idealna do intensywnego użytkowania. Należy jednak wiedzieć, że ten rodzaj szybko rośnie i wymaga bardzo częstego koszenia. Trawa łąkowa idealnie sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na rzadszej pielęgnacji trawnika. Zawiera ona w sobie nasiona roślin kwitnących.

Mieszanki traw – jak rodzaj wybrać?

W przypadku przydomowego ogródka najlepiej sprawdzi się trawnik rekreacyjny. Jest on przystosowany do intensywnego użytkowania. Rośnie dobrze w słońcu i półcieniu. Kosić go należy mniej więcej co 10 dni. Gdy do obsiania mamy bardziej rozległy teren warto wtedy postawić na trawnik parkowy. Wymaga on pielęgnacji jedynie około dwóch razy w miesiącu i dobrze radzi sobie z cieniem.

Gdy zależy nam na estetyce znakomitym rozwiązaniem będzie trawnik dywanowy. Wymaga on jednak częstej pielęgnacji – powinien być koszony co trzy dni. Teren do uprawiania sportu warto wyłożyć trawnikiem sportowym, jednak nie obędzie się on bez specjalistycznej pielęgnacji. Trawnik łąkowy sprawdzi się w przypadku chęci oszczędzenia czasu. Wystarczy skosić go dwa razy do roku.