Na czym polega groszkowanie betonu?

Na czym polega groszkowanie betonu?

4 października, 2022 0 przez redakcja serwisu

 

Groszkowanie betonu należy do metod obróbki tego materiału, polegających na usunięciu wierzchniej warstwy podłoża. Z uwagi na konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu, powinno ono być wykonywane przez specjalistyczną firmę. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega groszkowanie betonu oraz w jakich sytuacjach warto zastosować tę metodę.

Jak przeprowadza się proces groszkowania betonu?

Podczas procesu groszkowania ręcznego betonowe podłoże nabiera specyficznej struktury o wysokiej szorstkości. W czasie prac rozbijana i usuwana jest też wierzchnia warstwa posadzki lub ścian. Aby możliwe było przeprowadzenie tych czynności, przy groszkowaniu betonu konieczne jest zastosowanie odpowiednio przygotowanych ludzi oraz wytrzymałych maszyn. Nazywane są one groszkownikami i wyposażone są w mocne głowice z wypustkami w postaci kolców. Takimi urządzeniami dysponują profesjonalne firmy zajmujące się obróbką betonu.

Podczas pracy głowica maszyny obraca się lub nie, a kolce rozbijają uszkodzoną lub zabrudzoną nawierzchnię. Uderzenia powodują powstanie w podłożu charakterystycznych wgłębień, odpowiedzialnych za nadanie mu antypoślizgowych właściwości. Zbędny urobek wciąga się odkurzaczem przemysłowym, co zapobiega pyleniu podczas prac. Dzięki temu groszkowanie można przeprowadzić nawet na terenie obiektów będących w użytku.

Kiedy warto przeprowadzić groszkowanie betonu?

Groszkowanie znajduje szereg zastosowań w obróbce podłoży betonowych. Często stanowi etap prac przygotowawczych przed położeniem właściwej posadzki. Pozwala na usunięcie drobnych zanieczyszczeń lub starych, zniszczonych powłok. Jak wyjaśniają eksperci z firmy specjalizującej się w obróbce betonu Jumar z Morawicy, groszkowanie wpływa też na poprawę przyczepności podłoża. Dzięki temu kleje, farby czy żywice wykorzystywane przy wykańczaniu powierzchni będą lepiej do niej przylegały.

Metoda może również stanowić końcowy etap obróbki. Umożliwia uzyskanie dobrego indeksu przyczepności, pożądanego w miejscach, gdzie konieczne jest antypoślizgowe podłoże. Groszkowane posadzki spotkać można w halach i magazynach przemysłowych czy na parkingach. Procesowi poddaje się też schody, tarasy czy wylewki otaczające baseny. Metoda coraz częściej wybierana jest również jako ozdobne wykończenie powierzchni. Groszkowaniu można poddać nie tylko beton, ale i inne materiały, na przykład podłoża kamienne.