Na czym polega test Gallupa?

Na czym polega test Gallupa?

14 sierpnia, 2022 0 przez Janusz Karłowicz

Jest to test, który pozwoli na poznanie swoich naturalnych talentów. Jego wynik może stanowić swego rodzaju drogowskaz, wskazujący nam jaką drogą mamy iść, aby odnieść sukces. Test składa się z 177 pytań, a jego wypełnienie zajmie około 35 minut. Pytania nie są trudne. Wynik testu nie wskaże jakie mamy wyuczone umiejętności i kompetencje. Rezultat dotyczyć będzie talentów i mocnych stron, które posiadamy naturalnie. Twórcy testu Gallupa uważają, że osoby, które rozwijają się w kierunku swoich dominujących talentów i wykorzystują je w pracy zawodowej, odnoszą najwięcej sukcesów. Rozwój przychodzi im łatwo i dzięki temu działają efektywnie.

Jak wygląda test Gallupa?

W każdym ze 177 pytań zobaczymy 5-stopniową oś i 2 zdania weryfikujące inne talenty. Na każde pytanie mamy limit czasu – 20 sekund. Aby otrzymać kompletny raport, należy odpowiedzieć na wszystkie pytania. Otrzymamy wtedy raport, obrazujący natężenie wszystkich 34 talentów. Możemy też wybrać wersję uproszczoną, która poinformuje nas tylko o 5 dominujących u nas cechach. Warto wybrać wersję rozszerzoną, ponieważ otrzymamy wtedy pełen obraz naszych talentów.

W czym pomoże nam test Gallupa?

Wiele osób będących na początku swojej drogi zawodowej nie wie w jakim kierunku się rozwijać. Również osoby z wieloletnim doświadczeniem i ugruntowaną pozycją zawodową nagle odkrywają, że stoją w miejscu i już nie są w stanie ruszyć dalej. Wynika to z tego, że niektóre rzeczy przychodzą nam z łatwością, inne nie. W przypadku, gdy wybierzemy drogę niezgodną z naszymi naturalnymi talentami, może się okazać, że nie jesteśmy w stanie przekroczyć pewnego pułapu wiedzy i zaawansowania lub po prostu przychodzi nam to z trudnością. Może to doprowadzić na przykład do wypalenia zawodowego i porzucenia wybranej początkowo ścieżki rozwoju. Zrobienie testu Gallupa i otrzymanie wyniku niezgodnego z aktualnie wykonywaną pracą wcale nie musi oznaczać, że należy wszystko rzucić i zacząć od nowa. Poznanie swoich dominujących talentów może nam pomóc w uporządkowaniu swoich działań i zrozumieniu swoich ograniczeń.

Test Gallupa dla całego zespołu

Coraz częściej firmy postanawiają wykonać test Gallupa swoim pracownikom. Pojawiają się wtedy w zespole obawy, że wyjdzie na jaw, iż nie do końca nadajemy się do wykonywania danych obowiązków. Jednak nie temu służy test Gallupa. Wykonanie testu wszystkim członkom danego zespołu pozwala na lepszy podział pracy i obowiązków. Jest to szansa na zrozumienie słabszych stron i wykorzystanie tych mocnych. Poznanie predyspozycji danych osób pomoże wskazać kierunek ich rozwoju. Znajomość talentów pozwala na zorganizowanie pracy w taki sposób, aby mogły one być wykorzystywane w jak najbardziej efektywny sposób. Praca zgodna z talentami pozwala uzyskać lepsze wyniki, szybszy rozwój i ogromną satysfakcję. Tego typu działanie będzie motywująco działać na zespół i pomoże docenić każdą osobę. Wszyscy członkowie zespołu będą się czuli wyjątkowo. Warto zatem rozwijać swoje talenty, zamiast skupiać się na tym, co nam nie wychodzi.