Na jakie okazje czarne garnitury?

Na jakie okazje czarne garnitury?

26 maja, 2022 0 przez redakcja serwisu
Garnitur jest najbardziej uniwersalnym strojem okazjonalnym. Choć mogłoby się wydawać, że ten elegancki zestaw będzie dobrze prezentował się na wielu okazjach w czarnym wariancie, to okazuje się, że nie zawsze tak jest. Tak naprawdę czarne garnitury ubrane w niektórych sytuacjach mogą zostać odebrane jako modowe faux-pas. Kiedy zatem najlepiej je ubierać i do jakich zasad stylizacyjnych się wówczas stosować?

Czarne garnitury – kiedy nie ubierać?

Garnitury w kolorze czarnym niestety najbardziej kojarzą się z uroczystościami pogrzebowymi. Z tego też względu ten wariant kolorystyczny nie jest najlepiej widziany na spotkaniach biznesowych. Po czarny, elegancki zestaw mogą natomiast sięgać panowie, którzy stają przed ślubnym kobiercem. Czerń jest postrzegana wówczas jako kolor klasyki i elegancji. Goście weselni jednak powinni już wystrzegać się takiego stroju, ponieważ czarna stylizacja zarezerwowana jest dla gospodarza przyjęcia. Tak jak panie zaproszone na wesele nie powinny ubierać białych sukienek, tak panowie ubrani w czarny garnitur popełniają faux-pas.

Na jakie okazje czarne garnitury?

Czarne garnitury sprawdzą się najlepiej na uroczystości pogrzebowe oraz wieczorne wyjścia. Stylizacja z użyciem tego elementu stroju będzie wygodną alternatywą dla smokingu. Dobrana do tego klasyczna koszula oraz buty typu lakierki, stworzą wówczas klasyczną, elegancką propozycję.

Czarne garnitury – jakie dodatki?

W tym wypadku najbardziej formalnym wariantem stroju będzie zestawienie z białą koszulą i czarnymi dodatkami, takimi jak krawat czy buty. Ze względu na przeznaczenie wspomnianego stroju raczej rzadko wybiera się tutaj inny kolor obuwia. Czarne buty stają się dopełnieniem całości, biała koszula zapewnia minimalizm i stosowność do okazji. Aby nieco nadać stylizacji charakteru i szykowności, można tutaj pokusić się o kamizelkę pasującą kolorystycznie do całego zestawu.

Najbardziej uniwersalne kolory garniturów

Jeśli nie jesteś fanem garniturów i chcesz mieć w swojej szafie jeden, uniwersalny egzemplarz tego stroju, postaw na kolor granatowy. Opcja ta prezentuje się dobrze na okazjach odbywających się zarówno rano jak i wieczorem. Granat wygląda także dobrze o każdej porze roku, pasuje też do większości typów urody. Ciekawym wyborem może być też garnitur w kolorze szarym. Wariant ten będzie idealny na biznesowe spotkania czy rodzinne uroczystości. Tutaj należy pamiętać, że im ciemniejszy odcień szarości, tym bardziej uniwersalna stylizacja.

Zasady doboru garniturów

Dobór garnituru to nie tylko kwestia wyboru jego kolorystyki. Najistotniejsze jest tutaj dopasowanie stroju do sylwetki. Aby tego dokonać należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Marynarka nie może być zatem zbyt opięta, ma być dopasowana, ale jednocześnie nie krępować ruchów. Nie może być także zbyt długa, powinna kończyć się zaraz za pośladkami. Rękaw ma być takiej długości, aby wystawała spod niego około 2 cm koszula. Zaburzyć proporcje sylwetki może niedopasowana długością nogawka, dlatego przyjmuje się, iż powinna opierać się delikatnie o buty, a konkretnie ich cholewkę.