Najczęstsze problemy zdrowotne, pojawiające się po 30. roku życia

Najczęstsze problemy zdrowotne, pojawiające się po 30. roku życia

23 stycznia, 2023 0 przez redakcja serwisu

W dzisiejszych czasach średnia długość życia stale rośnie, zatem wiek 30. lat nie wydaje się zbyt zaawansowany. Tymczasem wiele osób zauważa u siebie pierwsze objawy niepokojących chorób, które – nieleczone – mogą rozwijać się, a przynajmniej w znaczącym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie problemy zdrowotne mogą pojawić się po „trzydziestce”?

Wady postawy i problemy ze stawami

W wieku 30. lat coraz więcej osób zaczyna uskarżać się na bóle kręgosłupa i stawów. Te pierwsze bardzo często wynikają z siedzącego trybu życia, nieodpowiednio dobranych krzeseł czy nieleczonych wad postawy. Po kilku latach pracy biurowej, zwłaszcza jeśli na co dzień w pozycji siedzącej spędzamy sporo czasu, mogą pojawić się bóle kręgosłupa. Można im zapobiegać, na przykład dzięki aktywności fizycznej oraz rehabilitacji. Cenne wskazówki ortopedyczne znajdziemy na stronie ortopedia 2020 sportowa. Tymczasem bóle stawów to często efekt złych przyzwyczajeń, na przykład noszenia zbyt skąpych ubrań w mroźne dni czy długotrwałego siedzenia w zimnie. Stawy lubią ciepło, więc warto im je zapewnić, choć w niektórych przypadkach ból może być tak silny, że konieczna okazuje się wizyta u specjalisty.

Dolegliwości układu trawiennego

Z wiekiem przemiana materii zaczyna pracować na zwolnionych obrotach, a pierwsze symptomy tego możemy zauważyć nawet po 20. roku życia. Jeśli dodamy do tego brak ruchu i jedzenie w biegu, to bóle brzucha, nudności czy zgaga gotowe. Dolegliwości układu trawiennego w tym wieku zwykle nie wynikają z poważniejszych schorzeń (choć każdy niepokojący objaw warto diagnozować), a z niewłaściwego trybu życia i nieodpowiedniej diety. Często nie trzeba wiele, aby dolegliwości odeszły w niepamięć. Wystarczy zdrowa, zrównoważona dieta i regularna aktywność fizyczna. Każdego dnia należy wypijać co najmniej 2 litry płynów, a na dobre pozbędziemy się problemu zaparć.

Częste bóle głowy i nawracające migreny

Trzydziestolatkowie często uskarżają się na bóle głowy i nawracające migreny, jednak ten stan rzeczy wynika głównie z przemęczenia i nadmiaru obowiązków. Zwykle osoby w tym wieku mają już swoje rodziny, są także aktywne zawodowo. Duża ilość pracy do wykonania, a następnie obowiązków domowych sprawia, że trudno znaleźć czas na wypoczynek. Tymczasem przemęczenie najczęściej manifestuje się właśnie silnymi bólami głowy. Jeśli jednak te są nie do zniesienia, pojawiają się coraz częściej i nie ustępują nawet po zażyciu leków przeciwbólowych, należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę.

Po 30. roku życia często pojawiają się dolegliwości, których do tej pory nie znaliśmy. Na szczęście zwykle nie są one groźne, jednak mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Miejmy świadomość, że owe dolegliwości mogą wynikać z naszego trybu życia, który często pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj wystarczą drobne zmiany, aby nie tylko poczuć się lepiej, lecz trwale wyeliminować przykre symptomy, które w dodatku mogą mieć charakter nawracający.