Najpopularniejsze rodzaje rusztowań

Najpopularniejsze rodzaje rusztowań

23 lutego, 2022 0 przez Janusz Karłowicz

Rusztowania to tymczasowy typ konstrukcji, który pozwalają prowadzić prace na odpowiedniej wysokości w sposób bezpieczny i efektywny. W zależności od potrzeb można korzystać z różnych ich rodzajów. Jakie z nich są najpopularniejsze i w jakich zastosowaniach się sprawdzają? Podpowiadamy.

Rusztowanie kolumnowe

Rusztowanie kolumnowe, zwane również warszawskim, to konstrukcja składająca się z pionowych ruch do których podłączone są pozostałe, mniejsze elementy. Zwykle wykorzystuje się je do prac zewnętrznych, rzadziej do robót wewnątrz budynków. Maksymalna wysokość rusztowania warszawskiego wynosi osiem metrów. Ze względu na przejrzyste sposoby łączenia nie ma mowy o pomyłce oraz praktycznie nie istnieje ryzyko związane z niewłaściwie dokręconymi elementami. Kupując takie rusztowania używane można mieć pewność, że jest to doskonały wybór ze względu na ich wysoką wytrzymałość, niską cenę oraz uniwersalność zastosowań.

Rusztowanie jezdne

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się tak zwane rusztowania jezdne. Jest to specjalny podest typu wieżowego, który wyposażony jest w ramy z kółkami. Dzięki mobilności można je w łatwy sposób przestawiać w inne miejsce i tym samym oszczędzić czas potrzebny na demontaż oraz ponowny montaż w innym miejscu. Sprawdzają się dobrze tylko na stabilnym gruncie zewnętrznym, ale znacznie częściej stosuje się je w pomieszczeniach budynków i hal. Warto zauważyć, że górna część rusztowania może być przystosowana pod elementy modułowe. Tym samym możliwe jest swobodne dobranie wysokości do aktualnych potrzeb pod kątem żądanej wysokości prac. Na bezpieczeństwo wpływają stalowe stabilizatory oraz podpory, które pozwalają unieruchomić rusztowanie w konkretnym miejscu.

Zobacz także: https://www.pankrzys.com/2022/02/22/czym-sa-i-do-czego-sluza-szalunki-scienne/

Rusztowanie modułowe

W przypadku jeśli kształt budynku jest nietypowy lub chcemy prowadzić prace w zmiennych warunkach głębokości ścian to warto zainteresować się rusztowaniem modułowym. Dzięki niemu możliwe jest zaprojektowanie, a następnie stworzenie dowolnego wyglądu konstrukcji tymczasowej. Dzieli się je na stojakowo-krzyżowe oraz ramowe. Te pierwsze są tańsze i stosuje się przy stabilnych elementach budowy, na przykład przy ścianach. Natomiast ramowe ze względu na dedykowane podesty oraz poprzecznie ułożone rurki znajdują szersze zastosowanie. Dzięki temu, że niezależnie od miejsca postawienia zachowują maksymalną stabilność, stosuje się je do prac przy odnawianiu sufitów i do naprawy wysokich elewacji.

Duży wybór rusztowań do różnych celów można znaleźć na stronie https://szalbud.pl/.