Naprawą pękniętych zderzaków alternatywą dla wymiany, jak to jest naprawiane? 

Naprawą pękniętych zderzaków alternatywą dla wymiany, jak to jest naprawiane? 

2 stycznia, 2023 0 przez redakcja serwisu

Jeśli zastanawiasz się co zrobić z uszkodzonym zderzakiem w samochodzie, musisz wiedzieć, że jego wymiana nie jest jedyną opcją. Jak wyjaśnimy w artykule, korzystniejsza dla Twojej kieszeni i szybsza będzie jego rekonstrukcja w specjalistycznym serwisie. Daj się przekonać, że naprawa pękniętych zderzaków jest lepszą alternatywą dla jego wymiany i dowiedz się, jak to jest naprawiane.

Dlaczego warto naprawiać pęknięte zderzaki?

Zderzaki, tak jak wiele innych elementów uzupełniających nadwozie samochodu wykonane są z termoplastycznych tworzyw sztucznych. Dzięki temu pojazd jest lżejszy, bardziej ekonomiczny i bezpieczniejszy. Choć są one sztywne i stosunkowo mocne nawet podczas drobnej kolizji mogą ulec uszkodzeniu. Nie warto ich pochopnie wymieniać i wyrzucać, zwłaszcza że tworzywa jako śmieci trudno degradowane są bardzo szkodliwe dla środowiska. Lepszym, ekologicznym rozwiązaniem i zdecydowanie tańszym jest ich naprawa poprzez spawanie mechaniczne lub zgrzewanie chemiczne. Jeśli masz wątpliwości i zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie, zasięgnij opinii specjalistów. Dobrym adresem jest sieć warsztatów blacharsko-lakierniczych S-Plus, które oferują naprawy nadwozi pojazdów w pełnym zakresie, przygotowanie aut do zdania po leasingu i wiele innych usług blacharsko-lakierniczych.

Mechaniczne spawanie zderzaków

Pęknięte i z ubytkami zderzaki można szybko i tanio naprawić poprzez mechaniczne spawanie. Wykonane są bowiem najczęściej z termoplastycznych tworzyw sztucznych, które bardzo łatwo poddają się formowaniu w podwyższonej temperaturze. Spawanie zderzaków wykonuje się przy zastosowaniu specjalnych spawarek do plastiku, które wykorzystują do rozgrzania materiału mocno podgrzane powietrze lub groty grzejne. Po podgrzaniu plastiku w miejsce szczelin lub ubytków wprowadza się ten sam rodzaj materiału, z których zastały wykonane. Po zastygnięciu tworzywa powstaje jednorodna powierzchnia, która wymaga jedynie lekkiej obróbki mechanicznej i polakierowania.

Zgrzewanie chemiczne

Drugim skutecznym sposobem naprawy plastikowych zderzaków samochodowych jest zgrzewanie chemiczne. Ta technika wymaga odpowiedniego przygotowania brzegów uszkodzenia poprzez zeszlifowanie, oczyszczanie i odtłuszczanie. Konieczne jest wypełnienie ubytku taśmą wzmacniającą z włókna szklanego, na którą nanosi się żywicę. Utwardzoną powierzchnię należy wyrównać i polakierować.